Szukaj

Blik – czym jest i jak działa?

Na pewno niejednokrotnie obiło Ci się o uszy słowo ,,blik”. Blik to praktyczne rozwiązanie pozwalające na wygodniejsze poruszanie się w świecie codziennych finansów. Zobacz, czym dokładnie  jest blik i jak go używać.

 

Co to jest blik?

Blik to polski system płatności mobilnych. Transakcje za pomocą blika polegają na wygenerowaniu, w dostępnej na telefonie aplikacji bankowej, specjalnego kodu. Kod ten następnie wprowadza się np. do terminala w sklepie lub do bankomatu. Na samym końcu należy zaakceptować wykonanie danej akcji w tej samej aplikacji mobilnej, w której wygenerowany był kod. Oznacza to, że możesz płacić za zakupy wyłącznie za pomocą swojego smartfona – nie musisz mieć przy sobie portfela ani karty kredytowej.

 

Kto może korzystać z blika?

Z blika mogą korzystać wszyscy posiadacze aplikacji banków, które udostępniają blika. Współpracujące banki to: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A. i Spółdzielcza Grupa Bankowa. Blik działa na smartfonach z oprogramowaniem Android, iOS oraz Windows Phone. Do korzystania z blika niezbędne jest połączenie z Internetem (pakiet danych lub wi-fi).

 

Jakie czynności można wykonać za pomocą blika?

Korzystanie z blika umożliwia wykonanie wielu usług:

  • możesz płacić za zakupy i usługi w sklepach stacjonarnych, na poczcie, w restauracjach i w wielu innych miejscach, gdzie akceptowana jest ta forma płatności,
  • możesz płacić za zakupy i usługi w sklepach i serwisach internetowych,
  • możesz wypłacić lub wpłacić gotówkę w bankomatach/wpłatomatach
  • możesz wykonywać natychmiastowe przelewy na numer telefonu pomiędzy klientami różnych banków (przelew na telefon).

Sklepy stacjonarne udostępniające blika oznaczone są naklejką ,,blik”, możesz też zapytać sprzedawcę, czy sklep przyjmuje płatności blikiem. Sklepy internetowe zaś, mają informacje o możliwości płatności blikiem na swojej stronie.

 

Czy korzystanie z blika jest płatne?

Dokonywanie płatności w sklepach (stacjonarnych i internetowych) za pomocą kodów wygenerowanych w bliku jest całkowicie bezprowizyjne. Natomiast opłaty za wypłaty/wpłaty z bankomatów zależne są od konkretnego banku.

Jak zapłacić blikiem w sklepie stacjonarnym?

– poinformuj sprzedawcę, że chcesz płacić blikiem,

– uruchom aplikację banku i wygeneruj kod blik,

– przepisz kod blik na terminalu płatniczym i zatwierdź zielonym klawiszem,

– potwierdź transakcję PINem w aplikacji mobilnej banku.

 

Jak dokonać wypłaty z bankomatu za pomocą blika?

– w bankomacie wybierz opcję: ,,wypłata BLIK” i podaj kwotę, którą chcesz wypłacić,

– uruchom aplikację banku i wygeneruj kod blik,

– przepisz kod blik w bankomacie i zatwierdź,

– potwierdź transakcję PINem w aplikacji mobilnej banku.

Czy blik jest bezpieczny?

Blik jest bezpiecznym systemem płatności. Po pierwsze, aby pobrać aplikację i połączyć ją z Twoim numerem rachunku najpierw przechodzisz weryfikacje, np. poprzez połączenie z CallCenter lub weryfikacje w bankowości elektronicznej. Po drugie żeby uruchomić aplikację mobilną na smartfonie najpierw musisz do niej wprowadzić ustawione przez siebie hasło. Po trzecie, sam BLIK, jako usługa, nie przechowuje żadnych danych użytkownika, które mogłyby zostać wykradzione, przechwycone i wykorzystane w innej transakcji. Kody blik są jednorazowe i ważne tylko przez 2 minuty od ich wygenerowania. Dodatkowo końcowa prośba o akceptację płatności, którą użytkownik widzi w swojej aplikacji, zawiera szczegółowe dane transakcji – kwotę i odbiorcę płatności.