Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa stają się plagą dzisiejszych czasów. Młodzi ludzie, jak i osoby starsze coraz częściej skarżą się na bóle pleców, który paraliżuje ich funkcjonowanie w ciągu dnia i często zmusza do zmiany planów. Seniorzy są niestety najliczniejszą grupą dotkniętą tym problemem. Bóle kręgosłupa u osób starszych często wiążą się z chorobami podeszłego wieku lub z efektami wcześniejszego trybu życia, który zazwyczaj nie należał do zbyt oszczędnych.

 Jak zatem zadbać o swój kręgosłup będąc już starszą osobą?

Większość lekarzy odpowiada zgodnie: najważniejszy jest ruch! Oczywiście mając na myśli seniora nie ma tu raczej mowy o ruchu wyczynowym. Trzeba jednak pamiętać, że zdrowy kręgosłup, to przede wszystkim silne mięśnie grzbietowe i lędźwiowe.

             Seniorzy muszą oszczędzać  tę istotną część układu kostnego, dźwigając ciężkie rzeczy. Należy je w odpowiedni sposób podnosić, z przysiadu oraz  rozkładać ich ciężar równomiernie na obie strony ciała (na przykład zakupy pakujmy zawsze w dwie reklamówki, ważące mniej więcej tyle samo, a jeśli zakupów jest więcej – wybierzmy się dwa razy do sklepu).

   Opiekun seniora powinien zwrócić szczególną uwagę na to co senior podnosi i w jaki sposób. Trzeba instruować osoby starsze, by zawsze podnosząc coś zginały kolana i przenosiły w ten sposób ciężar przedmiotu na nogi a nie na kręgosłup. Seniorzy powinni zadbać o odpowiednią, wyprostowaną postawę przy siedzeniu i chodzeniu. Jej zachowanie jest również bardzo ważne. W  dzisiejszych czasach większość mebli odpowiada normom europejskim i wymusza na nas częściowo zachowanie prawidłowej dla kręgosłupa pozycji.

Bóle kręgosłupa to dolegliwość, która często dotyka osoby starsze.

Pamiętajmy jednak, że od nas samych zależy czy spędzimy popołudnie w miękkim fotelu przed telewizorem czy wybierzemy się na spacer lub pobawimy się z wnuczkiem. Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie.

Zadbajmy również o to co jemy i w jakich ilościach. Logiczne rzecz biorąc, jeśli mamy sporą nadwagę, to obciążamy nadmiernie kręgosłup i stawy.  Zbilansowana i zdrowa dieta, nie tylko pozwoli zachować szczupłą sylwetkę, ale zapewni również sprawne funkcjonowanie całego układu kostnego.

Reasumując, wcale nie musimy łykać garściami tabletek przeciwbólowych czy spędzać długich godzin na czekanie w kolejce do lekarza, by zadbać o komfort dla swojego kręgosłupa. Wystarczy ruch i zdrowa dieta, by w znacznym stopniu odciążyć i wzmocnić plecy i co również się z tym wiąże, pozbyć się uciążliwego bólu kręgosłupa.

 

 

 « (Poprzedni artykuł)Jeden Komentarz to Bóle kręgosłupa

  1. Irena napisał(a):

    Straszne jest, że bóle kręgosłupa dotykają coraz młodsze osoby. Ja po 25 latach pracy za biurkiem zaczęłam się skarżyć na bóle krzyża. Początkowo stosowałam domowe sposoby, ale nie przyniosło to efektów. Znajoma poleciła mi kręg-clinic (jestem z Poznania) i jest znacznie lepiej. Może nie byłoby tak źle, gdybym wcześniej zwracała uwagę na postawę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *