Szukaj

E-recepty – wady i zalety

E-recepty – wady i zalety

Po okresie przejściowym, kiedy przez rok możliwa była realizacja zarówno recept tradycyjnych i elektronicznych, przyszła pora tylko na E-recepty. Recepty takie obowiązują już od 8 stycznia. Na czym polega elektroniczny system recept, jakie są jego wady i zalety?

 

E-recepty – czym są i jak wygląda ich realizacja?

E-recepty zostały wprowadzone w myśl elektronizacji, co ma ułatwić procedurę związaną z wystawianiem oraz realizacją recept. Elektroniczna recepta jest odpowiednikiem recepty papierowej. Pacjent decyduje o tym, jaką formę E-recepty chce otrzymać, mając do wyboru:

  • wydrukowaną E-receptę – w odróżnieniu od tradycyjnej recepty wszystkie dane wprowadzane są komputerowe. Dzięki temu niezbędne informacje, takie jak nazwy leków, dawkowanie, czy dane Pacjenta są czytelne.
  • E-receptę wysłaną na adres email lub sms – aby otrzymać elektroniczną receptę na adres email lub telefon konieczne jest wcześniejsze założenie Internetowego Konta Pacjenta. Konto takie pozwala na stały dostęp do wszystkich wystawianych nam recept. Dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić historię przepisanych leków, czy dawkowanie danego środka. Mając Internetowe Konto Pacjenta nie potrzebujemy drukowanej wersji recepty – w aptece pokazujemy jedynie kod przesłany sms-em lub kod kreskowy widniejący na recepcie wysłanej e-mailem.

 

Zalety elektronicznych recept

E-recepty wprowadzono przede wszystkim w celu zwiększenia wygody Pacjentów oraz zminimalizowania błędów podczas realizacji recept. Elektroniczna forma recepty jest czytelna, dzięki czemu farmaceuta nie ma problemów z jej odczytaniem.

Co więcej, w odróżnieniu od tradycyjnych recept Pacjent nie musi wykupywać wszystkich leków w jednej aptece. Do tej pory, w przypadku recepty zawierającej kilka pozycji, wykupienie leków możliwe było tylko w jednym punkcie. Gdy danego preparatu zabrakło w aptece, farmaceuta wystawiał odpis, który należało zrealizować w tej samej aptece. W przypadku E-recepty każdą pozycję można wykupić w innej aptece zachowują jednocześnie refundację.

Ponadto, w przypadku zniszczenia drukowanej E-recepty, jej elektroniczna wersja wciąż pozostaje w systemie i może być zrealizowana.

 

E-recepty – czy taka forma ma wady?

Jedyną wadą elektronicznych recept wydaje się być przyzwyczajenie do tradycyjnej formy. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie chcemy korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, nie musimy tego robić. Pacjenci w dalszym ciągu mogą otrzymać drukowaną wersję E-recepty. Warto jednak skorzystać z dodatkowych możliwości, dzięki którym znacznie ułatwiamy sobie życie. Warto wspomnieć, że E-recepty nie muszą być realizowane osobiście. Wystarczy, by osoba poproszona o wykupienie leków przedstawiła farmaceucie nr PESEL oraz 4-cyfrowy kod recepty.