Szukaj

Co może dać kobiecie w ciąży fizjoterapia?

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety. Nie zawsze jednak łatwy – wraz z rosnącym brzuszkiem pojawiają się dolegliwe bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa. Z pomocą przychodzą sprawdzone i bezpieczne techniki fizjoterapii. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest taping?

Taping to jedna z metod zalecanych przez fizjoterapeutów dla kobiet w ciąży. Pozwala stabilizować mięśnie kręgosłupa, ograniczać dolegliwości związane z lordozą, jak również stabilizować mięśnie gładkie i skośne brzucha po to, aby zniwelować ryzyko ich rozejścia się. Naklejanie taśm na ciało pacjentki może odbywać się w różnych technikach. Jedną z popularniejszych jest tzw. jodełka. W przypadku kobiet w ciąży rehabilitacja Chorzów może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Taping w ciąży – jakie korzyści przynosi?

Taping to świetna metoda, która ma zapobiegać zjawisku rozejścia mięśni prostych brzucha. Problem ten polega na rozciągnięciu mięśni brzusznych razem z powięzią. Jest widoczny u kobiet w ciąży, które wstają z łóżka lub znajdują się na fotelu ginekologicznym – objawia się w formie wystającego stożka. Problem rozejścia mięśni prostych brzucha często dotyka kobiety drobne i szczupłe, które przeszły ciążę mnogą i urodziły duże dzieci. Taping w ciąży to doskonała metoda radzenia sobie z bólami lędźwiowo-krzyżowymi kręgosłupa.

Dlaczego warto zdecydować się na masaż?

Przyszłe mamy mogą ulżyć sobie w bólu i wybrać się na masaż ciążowy. Pozwala on zmniejszyć napięcia mięśniowe w okolicy karku, szyi, rąk i nóg, przynosząc ulgę i rozluźnienie całego ciała. To z kolei przekłada się na doskonały nastrój mamy, a więc i relaksację dziecka. Na masaż u dobrego specjalisty warto się również wybrać po ciąży – wspomaga on modelowanie ciała i zaakceptowanie go na nowo po zmianach, które są przecież nieuniknione. Świetnie może sprawdzić się także terapia przeciwobrzękowa, która pozwala przepchnąć nagromadzoną limfę, tym samym poprawiając przepływ chłonki w organizmie. Po ciąży warto rozważyć z kolei terapię blizny.

Jakie problemy natury zdrowotnej najczęściej dotykają kobiety spodziewające się dziecka?

Kobiety w ciąży często borykają się z różnego typu zaburzeniami dna miednicy. Wśród metod terapeutycznych, które wykorzystuje rehabilitacja Sopot, znajdują się takie, które skupiają się na zwalczaniu dolegliwości na gruncie układu moczowego, płciowego i pokarmowego. Typowe dolegliwości pojawiające się w tym okresie to nietrzymanie moczu, zaparcia, hemoroidy, obniżenie ścian pochwy czy bolesne współżycia.

Dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw fizjoterapii, będąc w ciąży?

Ciało kobiety musi być przygotowane na poród. To ogromny wysiłek dla organizmu. Dlatego też pomocne bywają różne techniki terapeutyczne. Fizjoterapia stanowi świetne rozwiązanie profilaktyczne, wpływając pozytywnie także na:

  • lepsze przygotowanie do porodu;
  • ograniczenie obrażeń krocza po porodzie;
  • zapobieganie rozejściu kresy białej;
  • ograniczenie bólów kręgosłupa;
  • poprawa kondycji, która ułatwia poród.