Emerytura z ZUS czy prywatna?

Emerytura z ZUS

Polacy zastanawiają się co jest dla nich lepsze emerytura z ZUS czy prywatna?

Przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą co miesiąc płacą składki do ZUS, w wysokości ponad 1200 złotych. Po 45 latach pracy seniorzy otrzymają z tych składek emeryturę nie wyższą niż 1000 zł.

Mogłoby się wydawać, że odkładając co miesiąc tak pokaźną sumę, jaką jest 1200 zł, można liczyć na przyzwoitej wysokości kwotę, szczególnie po okresie prawie pół wiecznego odkładania.

Składki odprowadzane do ZUS dotyczą kilku sfer życia. Kwotę ponad 1000 zł tworzą: składka emerytalna, rentowa, wypadkowa, chorobowa, zdrowotna oraz składka na Fundusz Pracy.

Dla młodych ludzi już dzisiaj jest czas na pytanie co jest korzystniejsze emerytura z ZUS czy prywatna?

Emerytalna składka to kwota 499,28 złotych. Gdybyśmy co miesiąc odkładali taką kwotę przez 45 lat uzbieralibyśmy pokaźną sumę prawie 270 tysięcy złotych, tymczasem otrzymamy tylko 1000 złotych emerytury.

Biorąc pod uwagę aktualny wiek emerytalny oraz średnią długość życia Polaka, za emeryturę w wysokości około 1000 złotych miesięcznie przyjdzie żyć polskiemu seniorowi przez prawie 10 lat.

Gdyby odkładane w ZUS pieniądze nie znikały a były tam faktycznie w ciągu tych 10 lat, Polak na emeryturze powinien otrzymać ponad 2700 złotych miesięcznie. Jednak w rzeczywistości dostanie tylko 1000 złotych.

Jak wynika z prostych obliczeń prawie 2/3 płaconych przez płatników składek znika gdzieś w ZUS’ie i już nigdy nie wraca do obywateli naszego kraju.

Pieniądze te mogłyby w czasie tych 45 lat pracować na siebie, gdyby były mądrze inwestowane i w ten sposób pomnażane.

Odkładając w banku 500 zł miesięcznie przez 45 lat, na najprostszej lokacie bankowej, otrzymana po latach emerytura byłaby wielokrotnie wyższa niż to, co oferuje ZUS.

Na rynku polskim działa już wiele firm proponujących Polakom prywatne odkładanie na emeryturę z zyskiem. W niektórych z nich po 30 latach, odkładając tylko 165 złotych miesięcznie, można otrzymać emeryturę w wysokości 1500 złotych na miesiąc.

Wpłacając na konto w tych firmach dwukrotnie wyższą kwotę miesięcznie, po 30 latach emerytura osiąga przyzwoity pułap 4500 złotych na miesiąc. Najbardziej szokuje jednak wyliczenie, które opiera się na dokładnie tych samych wartościach, jakie obowiązują aktualnie w ZUS. Po 45 latach odkładania miesięcznego po 500 złotych, prywatna emerytura osiągnie kwotę wręcz absurdalną dla zwykłego, polskiego emeryta, bo aż ponad 10 tysięcy złotych.

Jaka więc jest przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

 

 

 


Jeden Komentarz to Emerytura z ZUS czy prywatna?

  1. Aby można było odkładać samodzielnie na emeryturę, trzeba pracować żeby mieć środki na odkładanie. Natomiast jak się pracuje, to obowiązkowo trzeba płacić te wszystkie podatki na emeryturę i koło się zamyka. A jeszcze proponujecie pośredników, którzy będą naszymi środkami obracali przez cały okres naszej pracy. Jest to zwykła paranoja – jakbym miała środki, to sama potrafiłabym odkładać na swoją emeryturę i nie potrzebuję pośredników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *