Szukaj

Jak bezpiecznie zrobić zakupy w Internecie?

Jak bezpiecznie zrobić zakupy w Internecie

Aktualnie zakupy, zarówno podstawowych produktów codziennego użytku, jak i dowolnych przedmiotów o dużych i małych gabarytach, możemy zrobić bez wychodzenia z domu. Większość polskich i zagranicznych firm oferuje swój asortyment w sklepach internetowych, dzięki czemu możemy nabyć interesujący nas towar zamawiając go online z dostawą do domu. Niestety wśród stron internetowych nie brakuje również oszustw, dlatego zakupy internetowe wciąż budzą sporo obaw. Zobacz, jak bezpiecznie zrobić zakupy w Internecie!

 

Jak kupować w sklepie internetowym?

Zakupy można wygodnie zrobić przez Internet, do czego potrzebujemy jedynie dostępu do sieci. Laptop, komputer stacjonarny, czy nawet telefon wystarczą, by z powodzeniem kupować przedmioty z dowolnych zakątków świata.

Wbrew powszechnie panującej opinii obecnie technologia pozwala na zabezpieczenie transakcji zawieranych online. Dzięki temu zakupy bez wychodzenia z domu są bardzo bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad zachowania w sieci.

 

Jaką formę płatności wybrać decydując się na zakupy online?

Najbezpieczniejszą formą zakupów w Internecie jest zamówienie towaru ,,za pobraniem”. Wówczas nie ma ryzyka, że produkt do nas nie dotrze. Sprzedawcy nie zawsze oferują taką możliwość. Zwykle jednak uczciwe firmy udostępniają kilka możliwości, w tym płatność po otrzymaniu przesyłki.

Taka forma płatności wymaga przechowywania w domu gotówki. Znacznie wygodniejsze okazują się zakupy, za które zapłacimy za pośrednictwem bankowości internetowej. Jeśli decydujemy się na płatność kartą kredytową, najczęściej zostajemy automatycznie przekierowani do nasze bankowości. Wówczas należy upewnić się, że połączenie jest prywatne.

Nieco rzadziej wybieraną formą płatności jest tradycyjny przelew, który wymaga wypełnienia druczku w banku lub na poczcie, czy też ręcznego wprowadzenia danych sprzedawcy w bankowości elektronicznej. Z takiego rozwiązania zwykle korzystają sklepy ze starszą technologią lub osoby prywatne, które sprzedają produkty w sieci.

 

Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?  

Zanim zdecydujemy się przedpłatę za towar, warto więc sprawdzić opinie o sprzedającym. Możemy to zrobić na popularnych aukcjach internetowych, na forum, czy też pytając znajomych, którzy być może korzystali z usług te samego sprzedawcy.

Firmy lub osoby prywatne, które oferują swoje produkty online, zwykle otrzymują komentarze od klientów po każdej dokonanej transakcji. Im więcej pozytywnych komentarzy otrzymuje dany podmiot, tym bardziej jest wiarygodny.

Kupując na aukcjach internetowych warto również sprawdzić, czy podmiot udostępnia swoje dane, takie jak adres i numer telefonu. Wówczas w razie potrzeby możemy z łatwością skontaktować się ze sprzedawcą.

Pamiętajmy również, aby przed dokonaniem zakupu przeczytać regulamin sklepu. Zachowajmy również w skrzynce pocztowej wszystkie wiadomości otrzymywane od sprzedawcy, co w razie potrzeby reklamacji będzie stanowiło dodatkowe źródło dowodów.