Szukaj

Jak spakować walizkę do sanatorium – niezbędnik kuracjusza

Jak spakować walizkę do sanatorium – niezbędnik kuracjusza

Gdy nadejdzie czas długo wyczekiwanego wyjazdu do sanatorium, warto pomyśleć o bagażu. Często nasuwa się pytanie, co spakować do sanatorium, tak by nasz pobyt był komfortowy i nie zakłóciły go drobiazgi, takie jak brak niezbędnych dokumentów, czy elementów ubioru. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci spakować bagaż na wyjazd.

 

Wyjazd do sanatorium – o tym nie można zapomnieć

Pobyt w sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trwa od 21 do 28 dni. Na 21-dniowy turnus mogą liczyć osoby z zaleconym przez NFZ leczeniem uzdrowiskowym. O 3 dni dłużej trwa turnus w ramach prewencji rentowej, wystawianej przez ZUS. Najdłużej, bo aż 28 dni, trwa leczenie rehabilitacyjno-uzdrowiskowe.

Każdy wyjazd do sanatorium jest więc formą długiego wypoczynku, podczas którego senior ma okazję na skorzystanie z szeregu zabiegów oferowanych przez daną placówkę. Do wyjazdu takiego warto więc odpowiednio się przygotować.

Pierwsze, o czym nie należy zapominać, to dokumenty. Ponadto, wybierając się do sanatorium musimy liczyć się z ponoszonymi kosztami. Pamiętajmy, że NFZ refunduje tylko 3 zabiegi medyczne w ciągu dnia. Dodatkowe zabiegi, na jakie chce zdecydować się kuracjusz, są odpłatne. Również koszty za zakwaterowanie i wyżywienie ponosi osoba przebywająca w sanatorium.

Kolejną istotną sprawą, o jakiej należy pamiętać, jest konieczność pozostania w sanatorium przez cały czas trwania turnusu. W przypadku wcześniejszego wyjazdu, to senior ponosi koszty za pozostałe dni, pomimo, iż nie pozostaje w palcówce.

 

Co spakować na wyjazd do sanatorium?

Poza dokumentami oraz gotówką lub kartą kredytową warto zastanowić się, co spakować do walizki. Pobyt w sanatorium jest długi, jednak warto zabrać tylko niezbędne rzeczy, tak by móc swobodnie przemieszczać walizkę. Poniżej lista najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w bagażu kuracjusza.

Lista rzeczy niezbędnych podczas turnusu:

  • bielizna – kilka sztuk, które wystarczą na cały pobyt;
  • podstawowa odzież – szlafrok, podkoszulki z krótkim rękawkiem, 1-2 bluzki z długim, ciepły sweter, wygodne spodnie, kurtka w zależności od pory roku, peleryna przeciwdeszczowa, czapka lub opaska na uszy przydatna także latem podczas wietrznych dni;
  • strój kąpielowy i czepek;
  • ręczniki – kąpielowy oraz mniejszy;
  • obuwie – pantofle, klapki kąpielowe, wygodne obuwie sportowe;
  • kosmetyki do codziennej pielęgnacji;
  • zapas leków przyjmowanych na co dzień.

 

Pamiętajmy, że pobyt w sanatorium to przede wszystkim okres, podczas którego wspieramy zdrowie. Jednak niemniej ważne jest samopoczucie. Nowe znajomości, kontakty z osobami, które mają podobne doświadczenia, czy luźne pogawędki podczas kolacji mają nieocenione znaczenie dla zdrowia emocjonalnego seniorów. Do sanatorium warto wiec zabrać także kosmetyki, czy strój wieczorowy pasujący na kolację i potańcówkę. Może zabrać także aparat fotograficzny, czy ulubione ozdoby.