Szukaj

Naturalny sposób na mszyce – przygotuj domowe opryski

Naturalny sposób na mszyce – przygotuj domowe opryski

Sezon ogrodniczy trwa, a tym samym aktywność pasożytów żerujących na naszych roślinach wzrasta. Jednym ze szkodników niemile widzianych w ogrodzie są mszyce. Przekonaj się, jak w prosty, szybki i naturalny sposób możesz je zwalczyć!

 

Mszyce – jakie szkody mogą wyrządzić?

Mszyce to drobne owady osiągające wielkość ok. 2-5 milimetrów. Większość ze spotykanych mszyc zimuje w pobliżu rośliny, po czym wraz z nadejściem wiosny znów atakuje. Jedna mszyca rozmnaża się dając od 70 do nawet 200 szkodników. Co więcej, podczas jednej wegetacji rośliny może dojść do rozrodu nawet 18 pokoleń szkodników.

Niektóre mszyce posiadają skrzydła, dzięki czemu są skłonne przenieść się na kolejne rośliny w naszym ogrodzie lub w domu. Skłonność do rozprzestrzeniania się zależy przede wszystkim od rodzaju mszyc. Wyróżnia się bowiem mszyce jedno lub dwudomne (dwudomowe). Te drugie skłonne są przenieść się na kolejną roślinę (żywiciela), gdzie żerują aż do września.

Nie warto jednak czekać na samoistne odejście mszyc, ponieważ szkody, jakie mogą wyrządzić, są ogromne. Owady te żywią się roślinami. Pochłaniają soki roślinne, jednocześnie zapychając korą miodową otwory w skórce liści. Działanie takie skutkuje zahamowaniem wymiany powietrza i rozwojem grzybów. Jeśli nie pozbędziemy się mszyc, może dojść do spowolnienia wzrostu rośliny, jej zniekształcenia lub całkowitego obumarcia.

 

Domowe sposoby na mszyce – naturalne opryski

Mszyce można zwalczać na wiele sposobów. Gotowe opryski wiążą się jednak z koniecznością wydatków oraz zastosowania związków chemicznych szkodliwych dla środowiska. Możemy również skorzystać z tzw. metod domowych, wykorzystując powszechnie dostępne składniki.

Jednym ze sposobów na mszyce jest oprysk przyrządzany z mleka oraz wody. Wystarczy oba składniki połączyć w proporcjach 1:1, po czym opryskać roślinę. Warto jednak zaznaczyć, że najlepsze efekty uzyskamy stosując mleko świeże, pozyskane ,,bezpośrednio od krowy”. Korzystając z mleka z kartonu możemy nie uzyskać oczekiwanych efektów.

Jeśli za pomocą mleka nie uda nam się zwalczyć mszyc, możemy wypróbować mieszankę sporządzoną poprzez rozpuszczenie szarego mydła w wodzie. Stosuje się ,,prawdziwe” szare mydło w ilości ok. 20 g na 1 litr wody.

Do domowych sposobów na mszyce zalicza się także roztwór z octu. W tym przypadku jednak ilość octu jest znacznie mniejsza. Na 1 litr wody wystarczy 5 ml octu.