Jak uzupełnić luki w budżecie seniora

Jak uzupełnić braki w budżecie

Odwrócony kredyt hipoteczny to dobry sposób na to jak uzupełnić luki w budżecie seniora.

To stosunkowo nowa usługa na polskim rynku finansowym, z której mogą skorzystać wszystkie osoby posiadające nieruchomość na własność.

Model sprzedażowy, funkcjonujący na rynku polskim, przewiduje, że beneficjent przekazuje nieruchomość na własność w zamian za rentę, bądź umowę dożywocia. Co istotne, osoba, która zaciągnie odwrócony kredyt hipoteczny, pozostaje właścicielem mieszkania lub domu do chwili śmierci, co oznacza, że może tam nadal mieszkać. Można zatem powiedzieć, że kredyt hipoteczny to specyficzny typ kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomość.
Ważnym postanowieniem umowy kredytowej jest to, że spadkobiercy nie tracą prawa do nieruchomości, ponieważ mogą dokonać spłaty zadłużenia. Jeżeli nie wyrażą takiej woli, będą zmuszeni przekazać prawa do nieruchomości bankowi. W takiej sytuacji instytucja finansowa będzie zobligowana do zwrócenia różnicy, o jaką wartość nieruchomości przewyższa jego należność z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

Odwrócony kredyt hipoteczny to odpowiedź na pytanie jak uzupełnić luki w budżecie seniora

Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa przeznaczona w głównej mierze dla seniorów. Osoby starsze i samotne, które po swojej śmierci pozostawią mieszkanie skarbowi państwa, mogą nieco podreperować w ten sposób swoją sytuację finansową. Z odwróconego kredytu mogą również skorzystać seniorzy, którzy nie mogą liczyć na finansową pomoc rodziny. Wiele starszych osób nie wyobraża sobie sytuacji, w której miałoby się przeprowadzić do mniejszego, bardziej kosztownego  mieszkania. Korzyści wynikające z podjęcia kredytu odwróconego są niepomierne. Senior może cieszyć się większymi miesięcznymi dochodami i nie troszczyć się o mieszkanie, ani o to, co się z nim stanie po jego śmierci. Jeżeli mają Państwo w rodzinie lub znajome, samotne osoby starsze, warto uświadomić ich o istnieniu możliwości otrzymania tego typu pomocy finansowej w wybranym zakresie.

 

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *