Karmienie osoby starszej – najważniejsze informacje

Karmienie osoby starszej – najważniejsze informacje

Każdy opiekun osoby starszej na początku musi zapoznać się ze sposobem żywienia oraz dietą seniora. Menu powinno być odpowiednio dostosowane do aktualnego stanu zdrowia. Musi być także zdrowe i lekkostrawne. To, co je osoba starsza, może w znacznym stopniu wpłynąć na pogorszenie lub polepszenie jej stanu zdrowia oraz samopoczucia, dlatego warto zwrócić większą uwagę na posiłki. Zdarza się tak, że senior jest schorowany i trzeba wspomagać go w spożywaniu posiłków.

Jak pomóc? Cenne porady

Choroby, leki, a także sam wieku często sprawiają, że osoba starsza nie może sama jeść. Jeśli spożywa posiłki samodzielnie, często kończy się to nienajedzeniem lub pobrudzeniem siebie i wszystkiego dookoła. Wtedy rola opiekuna jest bardzo ważna. Przytrzymanie łyżki, pokrojenie mięsa czy podanie picia znacznie ułatwia i usprawnia spożywanie posiłku. Trzęsąca się ręka, brak świadomości z powodu otępienia lub brak możliwości podniesienia się sprawiają, że pomoc w jedzeniu ma ogromne znaczenie. Posiłki płynne podajemy łyżką lub przez słomkę. Nie musimy w 100% wyręczać seniora w jedzeniu. Jeśli osoba starsza nie jest na tyle schorowana, warto jedynie asystować podczas jedzenie i pomagać w najtrudniejszych momentach. Jeśli natomiast senior jest na tyle schorowany, że samodzielne jedzenie przychodzi z trudnością i staje się wręcz niemożliwe, wtedy opiekun musi poświęcić czas na to, aby podawać mu posiłki samodzielnie.

Podczas spożywania posiłków należy pamiętać o regularności. Najlepiej, jeśli osoba starsza będzie spożywać posiłki 4–5 razy dziennie. Porcje powinny być nie za duże, aby nie doprowadzić do przejedzenia. Osobie starszej kolację należy podawać nie później niż o godzinie 19:00. Wszystkie posiłki, zwłaszcza dla osób leżących lub półleżących, powinny mieć postać półpłynną i powinny być ciepłe, ale nie gorące. Lepiej je wtedy przyswajać.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osoby starszej jest zastosowanie kubka niekapka. Dzięki temu senior będzie mógł w spokoju i bez obawy sam sięgać po napój. Sprawdzają się także specjalne naczynia z przegródkami, które ułatwiają spożywanie posiłków.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *