Szukaj

Kontakt z seniorem – automatyczne odbieranie połączeń telefonicznych

W dzisiejszych czasach swoistym paradoksem jest fakt, że żyjemy w erze hiperkomunikacji, a jednocześnie coraz więcej osób – szczególnie starszych – doświadcza samotności. Wszechobecną technologię, która miała zbliżać ludzi, osoby starsze odczuwają jako barierę. Zakodowany w nowoczesnych urządzeniach, język technologiczny jest dla nich niezrozumiały. W wielu przypadkach, ze względu na procesy starzenia, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, korzystanie z nowocześniejszych urządzeń staje się wręcz niemożliwe.

Osoby starsze znajdują się w dość specyficznym miejscu jeśli chodzi o technologię.

W świecie, gdzie każdy kolejny rok przynosi nowe gadżety, seniorzy często czują się zagubieni. Mimo że wielu z nich bez problemów opanowało obsługę telefonu komórkowego, dla wielu smartphone to zupełnie inna historia. Interfejsy interaktywne, obsługiwane dotykiem, aplikacje mobilne, połączenia wideo – to wszystko może przyprawić seniora o zawrót głowy.

Kluczem do przełamania tych barier jest zrozumienie, że technologia może być narzędziem służącym ułatwieniu egzystencji. Jest wiele sposobów, w których nowoczesne technologie mogą uczynić życie seniorów spokojniejszym, łatwiejszym i bardziej satysfakcjonującym – nawet jeśli początkowo wydaje się to skomplikowane. Smartphony, które dla wielu z nas są nieodłącznym elementem codzienności, mogą również stać się pomocne dla seniorów, gdy bezpośredni kontakt z bliskimi i znajomymi jest utrudniony.

Pomocne w tych okolicznościach może okazać się funkcja – automatyczne odbieranie połączeń.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to skomplikowane. Tak naprawdę w ciągu kilku chwil, można taką funkcję aktywować.

Jak to działa?

Znajomy dzwoni do osoby starszej, a ta nie musi niczego robić. Po kilku dzwonkach, smartphone sam odbiera połączenie i rozmówcy mogą ze sobą rozmawiać. Taka funkcja okazuje się szczególnie ułatwieniem dla osób starszych, które mają problemy z koordynacją ruchów, widzeniem albo pamięcią.

Należy jednak podkreślić, jak ważne jest wsparcie osób młodszych w poznawania przez seniorów nowych technologii. Często jesteśmy zaabsorbowani własnym życiem i zapominamy, że dla starszych członków rodziny i znajomych przerzucenie się na nowoczesne technologie to nie lada wyzwanie. Dlatego warto znaleźć czas, by usiąść z osobą starszą i pokazać jej, jak korzystać z nowych urządzeń. W krótkim czasie może dojść do momentu, kiedy senior z przyjemnością odbierze połączenie od bliskiej osoby, nie obawiając się technologicznego chaosu.

Jeżeli temat Państwa zainteresuje, to redakcja NaszSenior przygotuje kolejne artykuły, w których będziemy pokazywali

JAK TO ZROBIĆ?