Nawet w późnym wieku możesz skutecznie ćwiczyć pamięć!

Pogarszanie się pamięci z upływem lat nie dziwi. Mózg , podobnie jak inne organy wraz z wiekiem ulega zmianom i jest to naturalny proces. Osoby w podeszłym wieku mają zazwyczaj dobrą pamięć do dawnych wydarzeń, natomiast zapominają informacje z ostatnich sekund czy minut. Seniorzy nie są jednak na straconej pozycji, gdyż temu procesowi można skutecznie przeciwdziałać. Wystarczy stosować kilka sposobów na poprawę pamięci.

Jak na co dzień możesz dbać o pamięć?

Przede wszystkim staraj się problemy z pamięcią potraktować jako wyzwanie. Dobra wiadomość jest taka, iż mózg jest bardzo elastyczny i posiada zdolność regeneracji. Osoby starsze powinny zatem codziennie podejmować jakiś wysiłek intelektualny. Przede wszystkim trzeba wyłączyć telewizor, gdyż podczas oglądania seriali mózg pozostaje bierny! Zacznij wypełniać swój czas ciekawymi zajęciami, które pobudzą pracę neuronów. Pomoc w utrzymywaniu funkcjonowania mózgu na „najwyższych obrotach” stanowi: czytanie książek, nauka języków obcych, gra w szachy oraz rozwiązywanie krzyżówek i gier logicznych. Pamiętaj, aby ćwiczyć pamięć także podczas codziennych czynności, np.: zamiast pisać na kartce listę zakupów, postaraj się ją zapamiętać.

Jakie są najlepsze sposoby na poprawę pamięci?

Istnieją konkretne ćwiczenia umysłowe, które wykonywane regularnie znacznie poprawiają zapamiętywanie różnych informacji. Przykładowe ćwiczenia na pamięć, koncentrację i uwagę to: rozwiązywanie rebusów, znajdowanie różnić pomiędzy obrazkami czy wskazywanie błędów z tekście.

Choć dostępnych jest wiele metod i technik ćwiczenia pamięci, to obecnie do zwiększenia skuteczności treningów wykorzystuje się nowe technologie. Na czym polega ich przewaga nad tradycyjnymi metodami ćwiczenia pamięci, np. na kartce? Okazuje się, że specjalistyczne oprogramowanie stwarza zupełnie nowe możliwości aktywizowania funkcji mózgu i treningu zdolności poznawczych, takich jak: pamięć, uwaga, wyobraźnia, szybkość reakcji, spostrzegawczość czy logiczne myślenie.

Czym jest Akademia Umysłu® SENIOR?

Przykładem wykorzystania do treningu umysłu specjalnie zaprojektowanych programów multimedialnych jest właśnie Akademia Umysłu® Senior EDU, będąca zbiorem blisko 100 skutecznych ćwiczeń umysłu w formie gier logicznych.

Podczas treningu nasze postępy są monitorowane i na tej podstawie program automatycznie dobiera niższy bądź wyższy poziom. Jednocześnie ćwiczymy refleks i umiejętność błyskawicznego, logicznego myślenia oraz szybkość podejmowania decyzji. Na takie ćwiczenie powinno przeznaczać się przynajmniej 15 minut dziennie.

Ćwiczyć można samodzielnie w domu lub za zajęciach. W ofercie Akademii dostępne są 2 zestawy:

·         Akademia Umysłu® Senior – do indywidualnych ćwiczeń pamięci i koncentracji w domu. Zawiera 6 programów multimedialnych, poradnik wraz z planami treningowymi.

·         Akademia Umysłu® Senior EDU – multimedialny pakiet do prowadzenia grupowych treningów pamięci w instytucjach. Zawiera komplet gotowych materiałów: scenariusze zajęć, 6 programów multimedialnych na Pendrive, poradnik oraz bezterminową licencję wielostanowiskową (do wyboru na 5,15,25 stanowisk).

Już dziś zapisz się na kurs pamięci!

Warto podkreślić, że osoby prowadzące ożywione życie towarzyskie rzadziej miewają problemy z pamięcią. Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego umysłu, to zapisać się na kurs pamięci organizowany w klubie seniora, bibliotece czy na uniwersytecie trzeciego wieku. Podczas zajęć nie tylko poznasz nowatorskie sposoby ćwiczenia umysłu, ale również nawiążesz nowe przyjaźnie.

Jeżeli zależy Ci na uczestniczeniu w takich zajęciach, ale nie udało Ci się znaleźć takiej oferty w Twojej okolicy – możesz przejąć inicjatywę i zaproponować zorganizowanie treningów pamięci. Wystarczy, że skontaktujesz się z osobami odpowiedzialnymi za tworzenie oferty edukacyjnej dla seniorów i powiesz o pakiecie Akademia Umysłu® SENIOR EDU.

Pamiętaj! Ćwiczenia umysłu w połączeniu z aktywnością społeczną stanowią skuteczną ochronę przed demencją.

Więcej informacji na:

www.senior-akademia.pl(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *