Ochrona wrażliwej skóry seniora

Na pytanie, co jest pierwszą oznaką starości zapewne większość osób odpowiedziałoby, że zmarszczki. I rzeczywiście, to zmarszczki są w pierwszej kolejności zauważalne. Jednak istota zwiotczałej skóry tkwi w szeregu innych zmian toczących się w całym organizmie.

Życie odzwierciedla się na twarzy – wszystkie troski i uśmiechy pozostawiają po sobie ślady na skórze. Wraz z upływem lat spowalnia metabolizm,  zniszczone komórki nie są już tak sprawnie zastępowane nowymi. Skutkuje to spadkiem podskórnej tkanki tłuszczowej, która nie trzyma się już mocno mięśni. W trakcie całego życia naturalnie tracimy średnio 20 kg naskórka. U seniorów nie jest on jednak skutecznie regenerowany. W skórze właściwej ubywa kolagenu i zanikają gruczoły łojowe. W konsekwencji skóra staje się zwiotczała, wysuszona i szczególnie podatna na podrażnienia.

Witaminy dla skóry seniora

Skóra seniora wymaga pielęgnacji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Nadmierne wysuszenie naskórka może wynikać z niedoborów witaminy A i E. Dobierając kremy i balsamy ochronne dla seniorów należy zwrócić uwagę na zawartość substancji o działaniu nawilżającym i nadającym skórze elastyczność. Należą do nich witaminy A i E oraz kolagen. Ważne jest również, żeby kosmetyki dla starszych osób nie zawierały sztucznych barwników i środków zapachowych, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę.

Nie bez znaczenia pozostaje dieta, czyli dostarczanie substancji odżywczych od wewnątrz. Pomocne dla suchej i swędzącej skóry seniora będą produkty z wysoką zawartością kwasów omega3. Kwasy tłuszczowe działają na skórę ujędrniająco i wygładzają zmarszczki.

Szczególnie istotna dla seniorów jest witamina D. Do wytworzenia witaminy D niezbędne są promienie słoneczne. Ruch na świeżym powietrzu wskazany jest dla osób w każdym wieku, jednak należy pamiętać o kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Nadmierna ekspozycja na promienie UV wysusza skórę i może wywoływać świąd. Warto sięgnąć po produkty z wysoką zawartością witaminy D, jak np. jaja, oleje roślinne, przetwory mleczne, wątróbka.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *