Najzdrowsza pozycja snu dla seniora

O tym, że odpowiednia ilość snu ma kluczowe znacznie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu wie chyba każdy. Nie zapominajmy jednak, że równie istotna jest pozycja jaką przybieramy w trakcie nocy. Dobór pozycji do spania dla seniora zależy głównie od stanu zdrowia. Nieodpowiednie ułożenie ciała może skutkować nasileniem dolegliwości bólowych oraz uniemożliwieniem zdrowego wypoczynku.

Seniorzy często cierpią z powodu bólu pleców. Kręgosłup utrzymuje w ciągu życia spory ciężar w postaci ciała. Zbyt ciężka praca lub brak aktywności fizycznej dodatkowo osłabiają nasze kości. Średnio co 7 lat dochodzi do całkowitej wymiany szkieletu w wyniku współdziałania osteoklastów i osteoblastów – komórek kościogubnych i tworzących kości. Niestety wraz z wiekiem maleje produkcja komórek kościotwórczych, co m.in. zwiększa kruchość kości.

Szczególnie polecaną pozycją do spania dla seniorów z problemami kręgosłupa jest ułożenie na plecach. Aby odciążyć biodra warto lekko unieść kolana. Spanie na plecach wskazane jest dla seniorów z zapaleniem stawu biodrowego, bólami karku, a także przy problemach z niestrawnością i wzdęciami. Pozycja na plecach przeciwwskazana jest jednak, gdy senior ma problemy z oddychaniem, trudności w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny lub infekcje górnych dróg oddechowych z towarzyszącym katarem. Warto wtedy wybrać pozycję na boku. Żeby uniknąć skrzywienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa (przez opadające biodro) należy ułożyć małą poduszkę między kolanami. Spanie na lewym boku pomoże seniorom cierpiącym z powodu refluksu żołądkowego.

Odradzaną pozycją jest spanie na brzuchu. Ułożenie takie zwiększa obciążenie dla kręgosłupa i powoduje nacisk na wszystkie narządy wewnętrzne. Senior śpiący na brzuchu narażony jest na niedotlenienie organizmu przez nacisk na płuca, a także bóle karku i głowy.

Niemniej ważne jest miejsce, w którym śpi senior oraz odpowiednie podłoże. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu sypialni i unikaniu kurzu, który może podrażniać wrażliwe drogi oddechowe u osób starszych. Gdy senior boryka się ze schorzeniami kręgosłupa, materac powinien być odpowiednio twardy i zapewniać stabilną podporę dla ciała. Osoby starsze często mają problemy z chorobami krążenia. Podłoże do spania powinno więc być elastyczne. Brak odpowiedniej sprężystości nie pozostawi miejsca dla naczyń krwionośnych i mięśni, które naturalnie rozluźniają się w trakcie snu. Może to skutkować nasileniem dolegliwości związanych z żylakami, bólami mięśni i stawów, uczuciem ,,zimnych nóg” oraz powstawaniem odleżyn.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *