Pestki z dyni na dobry humor – czy to działa?

Pestki dyni to wyjątkowa przekąska, którą śmiało można nazwać niezwykle bogatym źródłem witamin i wartości odżywczych. Dostarczają wiele witamin niezbędnych dla zdrowia, wzbogacają organizm w mikroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, a dla wielu są naturalnym sposobem na oczyszczanie organizmu z pasożytów. Ponadto, pestki z dyni wpływają korzystnie na nastrój! Poznaj zdrowotne właściwości pestek z dyni.

Wartości zdrowotne pestek z dyni

Suszone pestki z dyni stosuje się jako dodatek do potraw oraz jako przekąskę. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dobrego dla zdrowia mogą przynieść. Poza tym, że są smaczne, to również niezwykle korzystnie wpływają na organizm, a wszystko dzięki dużej ilości kwasów omega3. Na pestki z dyni powinny więc zdecydować się szczególnie osoby z wysokim cholesterolem. Poza obniżaniem poziomu cholesterolu LDL w krwi, pestki z dyni są silnymi antyoksydantami, dlatego chronią komórki organizmu przed starzeniem i przyczyniają się do profilaktyki przeciwnowotworowej.

Spożywając regularnie pestki z dyni dostarczamy do organizmu związków takich jak np.:
• witaminy z grupy B oraz A, C, D, E, K;
• beta-karoten;
• potas, wapń, fosfor, magnez;
• cynk – pierwiastek szczególnie istotny dla mężczyzn, ponieważ wpływa m.in. na poziom testosteronu.

Pestki z dyni na dobry humor!

Pestki z dyni mają wpływ na stan emocjonalny, poprawiają humor oraz zmniejszają stres i objawy depresji. Dzieje się tak ponieważ zawierają duże ilości magnezu i potasu niezbędnego do zachowania prawidłowej równowagi emocjonalnej. Pierwiastki te odpowiedzialne są m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego. Spożywając regularnie pestki z dyni stajemy się więc bardziej odporni na stres i o wiele łatwiej jest nam radzić sobie z trudami codzienności. Prawidłowy poziom magnezu ma również istotne znaczenie w przypadku bólu głowy, ponieważ niedobór tego pierwiastka przyczynia się do powstawania m.in. migreny.

Pestki z dyni na pasożyty

Suszone pestki z dyni uznawane są za naturalny sposób na oczyszczanie organizmu z pasożytów takich jak owsiki, czy glista ludzka. Wysoka zawartość błonnika w pestkach z dyni jest pierwszym krokiem do naturalnego detoksu, ponieważ związek ten usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Co więcej, w pestkach dyni obecna jest kukurbitacyna o właściwościach porażających układ nerwowy pasożytów. Związek ten znajduje się tuż pod łupiną pestek, a najwięcej jest go w świeżych pestkach, choć znajdziemy go także w suszonych oraz w oleju z pestek z dyni. Poza działaniem przeciwpasożytniczym to właśnie kukurbinacyna odpowiedzialna jest za hamowanie przemiany testosteronu w dihidrotestosteron, a tym samym zapobiega łysieniu u mężczyzn oraz przerostowi prostaty.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.