Szukaj

Pomidory a ich właściwości zdrowotne

Pomidory a ich właściwości zdrowotne

Badania epidemiologiczne wykazały dodatnią korelację między spożyciem owoców i warzyw a mniejszą zapadalnością na takie schorzenia jak: miażdżyca, nowotwory, cukrzyca, artretyzm. Wśród świeżych warzyw tylko cebula, sałata i ziemniaki są spożywane przez Europejczyków w większej ilości niż pomidory. Biorąc pod uwagę przetwory z warzyw, to właśnie sosy, ketchupy i soki pomidorowe są najczęściej kupowanymi przetworami. Produkty spożywcze otrzymane z pomidorów zawierają duże ilości potasu i kwasu foliowego, są także cennym źródłem tokoferolu oraz witaminy A i C. W porównaniu z innymi, regularnie spożywanymi warzywami, jedynie marchew jest większym źródłem witaminy A w pożywieniu. Najistotniejszym związkiem zawartym w pomidorach i warunkującym ich terapeutyczne właściwości jest likopen – związek z grupy karotenoidów. Liczne badania z udziałem likopenu wykazały jego działanie antyoksydacyjne, a także właściwości obniżające poziom cholesterolu i działanie przeciwnowotworowe.
Warto zauważyć, że suszone pomidory odznaczają się większymi walorami odżywczymi w porównaniu do świeżych owoców. Są bogatym źródłem potasu, magnezu i cynku, ale także zawierają witaminy C i A oraz witaminy z grupy B. Warto zatem wprowadzić suszone pomidory zanurzone w oliwie z oliwek do codziennego jadłospisu.

Co badania naukowe mówią na temat konsumowania omawianych warzyw?
W 1996 roku wykonano badania na dużej grupie kobiet, w celu wyjaśnienia, czy spożywanie pomidorów lub przetworów z tych warzyw pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia i rozwojowi miażdżycy. Kobiety zjadające tygodniowo kilka porcji produktów pomidorowych lub samych pomidorów, wykazywały niższe ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe oraz na zawał serca w odniesieniu do pań nie włączających do swojej diety wspomnianych artykułów spożywczych. Poza tym panie konsumujące powyżej 7 porcji tygodniowo omawianych produktów były o 30% mniej narażone na choroby układu krążenia w stosunku do osób konsumujących około 1,5 porcji tygodniowo. To zmniejszenie ryzyka dotyczyło szczególnie zawału serca i udaru mózgu, zwłaszcza wśród kobiet spożywających powyżej 10 porcji tygodniowo. Obniżenie niebezpieczeństwa zapadnięcia na schorzenia sercowo-naczyniowe wynika z faktu, iż codzienne zjadanie produktów pomidorowych przez osoby zdrowe powoduje znaczne obniżenie podatności frakcji LDL cholesterolu (tzw. złego cholesterolu) na utlenianie.
Wiele badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na grupie mężczyzn wskazuje, że regularne spożywanie pomidorów prowadziło do pojawiania się wysokiego poziomu likopenu w surowicy krwi, co wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Wykazano, że spożywanie 2-4 porcji surowych pomidorów dziennie wiązało się ze znacznym (26%) zmniejszeniem ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty w porównaniu z grupą, która tych warzyw nie konsumowała. Ponadto, produkty pomidorowe spożywane 2-4 razy w tygodniu, także znacząco zmniejszały prawdopodobieństwo powstania raka gruczołu krokowego w porównaniu do grupy kontrolnej.