Jak postępować w przypadku uporczywej biegunki

Jak postępować w przypadku uporczywej biegunki

Biegunka, wbrew powszechnym opiniom, jest niebezpieczna w każdym wieku, warto więc wiedzieć, jak postępować w przypadku uporczywej biegunki.

Biegunka może okazać się bardzo groźna w skutkach, szczególnie dla dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Jak szybko i skutecznie domowymi sposobami poradzić sobie z tą dolegliwością? Oto sprawdzone rady.

Przyczyna biegunki

Dolegliwość ta nie pojawia się samoistnie. Zazwyczaj wywołują ją bakterie Salmonelli, Shigelli, Escherichii coli lub rotawirusy. Biegunki pojawiają się także w przypadku dostania się do przewodu pokarmowego inwazji pasożytów lub w przypadku różnego typu zatruć pokarmowych. Biegunka bywa także reakcją alergiczną na zażywane leki lub też jest objawem przewlekłych chorób – m.in. celiaki, nieżytu jelit, nowotworu jelita grubego, zaburzeń hormonalnych, nadczynności tarczycy czy chorób wątroby i trzustki.

Warto wiedzieć jak postępować w przypadku uporczywej biegunki

Zagrożenia związane z obecnością uporczywej biegunki

Jeśli zdarza się ona incydentalnie, to nie ma najmniejszych powodów do obaw. Wystarczy węgiel medyczny, lekkostrawna dieta lub krótki post oraz nawadnianie organizmu. Sytuacja zaczyna być groźna, gdy biegunka trwa powyżej trzech dni, jest bardzo intensywna i nie pozwala normalnie funkcjonować. Wówczas to dochodzi do, niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Stan ten, zaniedbany, grozi nawet śmiercią.

Jak leczyć długotrwałą biegunkę domowymi sposobami?

Bywa, iż biegunka dopada nas w okresie świąt lub na wakacjach, gdy mamy utrudniony dostęp do fachowej opieki medycznej. Ratunkiem mogą być domowe, skuteczne sposoby. Rewelacyjnie sprawdza się czarna, gorzka herbata, zupa marchwianka oraz podawanie węgla medycznego, preparatów typu Stoperan czy elektrolitów – soli fizjologicznej, płynu DPN. Pomoże także mus z dyni czy jabłek, a także kleiki ryżowe. Nie zależy zapominać także o intensywnym nawadnianiu organizmu.

W przypadku długotrwałej biegunki, która przybiera na sile i nie daje się zatrzymać domowymi sposobami należy koniecznie udać się do lekarza, bowiem pomoc fachowca będzie tu nieodzowna.

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.