Probiotyk nie tylko przy antybiotyku, czyli kiedy jeszcze może pomóc seniorowi

Probiotyk nie tylko przy antybiotyku, czyli kiedy jeszcze może pomóc seniorowi

Probiotyki kojarzą się głównie jako dodatek do antybiotyku. Podając seniorowi probiotyk dostarczamy dobroczynnych kultur bakterii, które chronią żołądek przed antybiotykiem. Preparaty z apteki i naturalne probiotyki mogą jednak przydać się także przy innych dolegliwościach.

Jak działają probiotyki?

Niektórzy mylnie uważają, że probiotyk trzeba przyjąć jednocześnie z antybiotykiem, tak aby ochronić żołądek przed żrącym działaniem substancji. W rzeczywistości jednak uzupełniamy w ten sposób ilość bakterii, które zostały zniszczone przez antybiotykoterapię. Dlatego właśnie zwykle podaje się tzw. ,,osłonkę” w godzinnym odstępie od leku. Wyjątkiem są niektóre preparaty zawierające szczepy bakterii odporne na działanie antybiotyku.

Przy jakich dolegliwościach warto sięgnąć po probiotyk?

Żywe kultury bakterii wspierają trawienie i prawidłową pracę jelit. Przyjmowanie probiotyku może załagodzić dolegliwości związane z procesem trawienia, takie jak wzdęcia, zaparcia i biegunki. Ponadto podawanie probiotyków jest pomocne przy chorobach, np. zespole jelita drażliwego.

Probiotyki wspierają układ trawienny także przy infekcjach bakteryjnych wywołujących biegunki. Warto więc sięgnąć po nie przy grypie żołądkowej. Uzupełnianie flory bakteryjnej zwiększa odporność organizmu i chroni przed działaniem drobnoustrojów.

Ponadto probiotyki ułatwiają walkę z pasożytami przewodu pokarmowego, a często również nie doprowadzają do ich namnażania.

Źródło naturalnych probiotyków

Warto wprowadzić do diety seniora produkty zawierające naturalne probiotyki, np.:

• Jogurt naturalny – najlepiej przyrządzany ze świeżego mleka.
• Jogurty z oznaczoną zawartością żywych szczepów bakterii.
• Mleczne napoje fermentowane.
• Kiszonki (ogórki, kapusta) domowej roboty – zawierają także witaminy, oczyszczają organizm i zwiększają apetyt.
• Fermentowane nasiona strączkowe.
• Produkty sojowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *