Rośliny odstraszające koty z ogrodu

Koty to wyjątkowo przyjazne zwierzęta – swoją ciekawską naturą potrafią rozweselić każdego. Ich dociekliwość i chęć zabawy może jednak okazać się szkodliwa, zwłaszcza dla przydomowych ogródków. Jeśli masz dość rozkopanych rabat i kocich odchodów napotykanych podczas pielenia ogrodu, posadź rośliny, które zniechęcą czworonogów do wizyt w Twoim zielonym królestwie!

 

Skuteczny sposób na odstraszenie kotów – czy taki istnieje?

Cudze zwierzęta w ogrodzie zwykle nie są mile widziane. Również nasz udomowiony mruczek z pewnością po wypuszczeniu na dwór potrafi pozostawić ślady po swojej zabawie. W przypadku psów wystarczające okazuje się ogrodzenie. Koty natomiast wykazują się znacznie większymi umiejętnościami i sprytem, dlatego nie sposób zabezpieczyć ogrodu przed ich harcami.

Jeśli cudze lub bezpańskie zwierzęta wybrały nasz ogród do załatwiania sowich potrzeb fizjologicznych, niestety z pewnością wkrótce część roślin, a nawet trawnik, ulegnie zniszczeniu. Kocie odchody nie tylko pachną wyjątkowo nieprzyjemnie, ale również mogą być źródłem groźnych zarazków. Chcąc uchronić ogród przed szkodami wyrządzanymi przez niemile widzianych gości warto postawić na rośliny, których koty nie tolerują.

Wiadomo, że koty mają wyjątkowo intensywny zmysł węchu. Uwielbiają kocimiętkę, jednak nie znoszą innych zapachów, które mogą je odstraszyć, jednocześnie nie wyrządzając im krzywdy.

Czy rośliny odstraszające koty rzeczywiście są skuteczne? Ani tak, ani nie. Koty są różne, mają odmienne upodobania, przyzwyczajenia i zapał do odkrywania świata. Część kotów zniechęci się wyczuwając wybraną grupę roślin, inne okażą się obojętne. Mając jednak na uwadze wizję szkód, jakie koty mogą wyrządzić w ogrodzie, warto wypróbować kilka prostych metod. Nawet jeśli rośliny okażą się nieskuteczne, zyskamy przynajmniej dodatkową dekorację ogrodu.

Rośliny nielubiane przez koty – posadź te gatunki w ogrodzie

Jeśli zależy Ci, aby koty z daleka omijały ogród, posadź jak najwięcej tych roślin:

  • Mięta – przyda się jako dodatek do herbaty i lodów, a przy okazji odstraszy koty.
  • Lawenda – ozdobi ogród, posłuży jako surowiec do zapachowych dekoracji, a silną wonią zniechęci czworonogi.
  • Rozmaryn – nielubiany przez koty, uwielbiany w kuchni nie tylko włoskiej. Gałązki rozmarynu możesz stosować jako przyprawę kuchenną, jednocześnie chroniąc rabaty przed mruczkami.
  • Bodziszek korzeniasty – pięknie pachnąca bylina, która ozdobi ogród błękitnymi kwiatami. Odstraszy natomiast nie tylko koty, ale także komary i ślimaki.

 (Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *