Szukaj

Seniorzy znów na celowniku oszustów

seniorzy znów na celowniku oszustów

Policja donosi seniorzy znów na celowniku oszustów. W ostatnich dniach województwo śląskie obiegła informacja, że osoby starsze ponownie padły ofiarą wyłudzaczy. Niestety, niektórzy seniorzy dali się wykorzystać i przekazali pieniądze oszustom.
Wszystkie próby wyłudzenia pieniędzy wyglądały podobnie. Mężczyzna dzwonił do starszych osób i podawał się za policjanta, twierdząc, że prowadzi sprawę oszustów kradnących pieniądze z bankowych kont. W ten sposób próbował przekonać osoby starsze do udzielenia dostępu do konta, bądź przelania pieniędzy na wskazane konto. Oszustwo było tak niewiarygodne, że wiele osób nie dało się zmanipulować. Niestety, sporo emerytów zaufało oszustowi i przelało pieniądze – nierzadko oszczędności całego życia.

Policja ostrzega kolejny raz, seniorzy znów na celowniku oszustów

Policja apeluje do osób młodych, aby informowały swoich dziadków czy rodziców o działaniu wyłudzaczy. Zasady postępowania oszustów są bardzo proste. Numery telefonów zdobywają z książek telefonicznych, z których wybierają imiona typowe dla osób starszych, np. Leokadia, Teodora, Euzebiusz etc. Rozmowa przeprowadzana jest w taki sposób, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny, bądź z policjantem. Oszuści są zazwyczaj sprawnymi manipulatorami, dlatego nawet nieufny staruszek może paść ich ofiarą. Jakiś czas temu Polskę obiegła informacja o oszustwach „na wnuczka”, później „na policjanta”. Jak widać profil osoby wyłudzającej pieniądze zmienia się, natomiast sam sposób wyłudzania pozostaje bez zmian.
Dla wywarcia wrażenia oszuści często podszywają się pod urzędnika czy przedstawiciela instytucji publicznej. Znamienne jest to, że oszuści zawsze proszą o zachowanie dyskrecji. Osoba starsza daje się nabrać na ich łagodny ton oraz przyjemne nastawienie.
Odzyskanie pieniędzy graniczy z cudem, dlatego tym ważniejsze jest uświadamianie osób starszych przed działalnością oszustów. Jeżeli mają Państwo w rodzinie seniorów, którzy mieszkają sami, zachęcamy do podjęcia tematu oszustw i uświadomienia, z jakim ryzykiem wiąże się rozmowa z nieznajomymi.