Sposoby na muszki owocówki

Zna je chyba każdy z nas. Wystarczy na chwilę pozostawić rozkrojony owoc, by te malutkie owady przyleciały dosłownie znikąd! Jak się nimi rozprawić i jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się ich w domu? Oto nasze porady!

W jaki sposób zapobiegać pojawieniu się muszek owocówek?

  • Regularnie opróżniaj kosz na śmieci. Postaraj się, by był zakryty.
  • Dokładnie zamykaj pojemniki i opakowania z produktami spożywczymi, szczególnie z owocowymi i słodkimi, np. dżemami.
  • Dojrzałe owoce chowaj do lodówki lub jedz.
  • Postaraj się nie pozostawiać rozkrojonych owoców na wierzchu.
  • Regularnie sprzątaj kuchnię – zapomniana resztka owocu lub warzywa może przyciągać całe chmary muszek.
  • Regularnie zmywaj naczynia. Nie pozostawiaj w zlewie brudnych szklanek po soku czy winie. W miarę często zmieniaj gąbki i ściereczki.
  • Na okna i drzwi zakładaj moskitiery i siatki chroniące przed owadami.

Owocowa pułapka na muszki

Muszki już się pojawiły? Nic straconego! Aby szybko się ich pozbyć wystarczy umieścić w misce kawałek dojrzałego owocu lub warzywa, a następnie całość przykryć szczelnie folią spożywczą. Należy zrobić małe dziurki w folii, np. widelcem lub wykałaczką. Muszki wlecą przez nie do wewnątrz miski, ale nie będą potrafiły wydostać się na zewnątrz naczynia tą samą drogą.

Pułapka z płynu do mycia naczyń

Należy wymieszać w równych proporcjach wodę, ocet i płyn do mycia naczyń. Całość wlać do odkrytego naczynia. Po kilku godzinach będzie ono pełne zatopionych owadów.

Odstraszanie zapachem

Pojawieniu się muszek można zapobiec wykorzystując zapach. Te małe owady nie tolerują niektórych woni np. zapachu mentolowego. Aby odstraszyć muszki można użyć olejków lub świec zapachowych.

Sposoby ze sklepu

Jeżeli domowe sposoby radzenia sobie z muszkami nie są skuteczne, można sięgnąć po gotowe pułapki, które można nabyć w sklepie. Na rynku dostępne są pułapki z płynami, lepy oraz spreje. Możemy kupić także elektryczne odstraszacze do umieszczenia w gniazdku elektrycznym.

Pułapka z octem jabłkowym

Do szklanki nalej ocet jabłkowy. Muszki uwielbiają jego zapach, który bardzo je przyciąga. Szklankę przykryj folią z dziurkami. Mechanizm działania pułapki jest taki sam jak w przypadku pułapki owocowej. Możesz także pozostawić sama butelkę z resztką octu na dnie. Muszki wlecą przez szyjkę do wnętrza butelki, ale nie będą potrafiły się z niej wydostać.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *