Szczepienia przeciwko grypie

Szczepienia przeciwko grypie

Grypa to choroba wirusowa, która atakuje nasz układ oddechowy, ale czy korzystne dla zdrowia są szczepienia przeciwko grypie ?

Z racji tego, iż bardzo łatwo się rozprzestrzenia, grypa niesie ze sobą zagrożenia dla każdej grupy wiekowej, od niemowląt, aż po ludzi starszych. Najpopularniejszą drogą, jaką wirus może przedostać się do naszego organizmu, jest droga kropelkowa. Osoby będące nosicielami wirusa grypy mogą zarażać do 7 dni od momentu zainfekowania. Początkowe stadium choroby może być bezobjawowe, tak więc zarażają nieświadomie.

Dlaczego grypa jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób starszych?

Wirus grypy jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób mających problemy z układem krążeniowo sercowym, oddechowym, a także chorobami związanymi z upośledzeniem funkcji mózgu. Tak więc seniorzy są w grupie największego ryzyka. Zarażenie się wirusem grypy powoduje podwyższenie temperatury ciała, a to z kolei prowadzi do przyspieszenia akcji serca, co jest niebezpieczne dla osób po zawałach, czy operacjach na sercu. Ponadto grypa upośledza funkcje układu oddechowego, powodując ataki duszności, problemy z oddychaniem oraz nasila objawy astmy.

Największym jednak zagrożeniem dla zdrowia, związanym z wirusem grypy są powikłania pogrypowe, prowadzące szczególnie często do zapalenia płuc. Jest to niezwykle niebezpieczne dla organizmu starszej osoby i często prowadzi do  niewydolności oddechowej lub zapalenia mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu.

Czy szczepienia przeciwko grypie są konieczne dla osób starszych?

Aby zapobiec ryzyku zachorowania na grypę warto się szczepić. Raz zaszczepieni nabieramy odporności na kolejne 12 miesięcy. W szczepionkach nie występują żywe wirusy, dlatego nie ma ryzyka zachorowania na grypę poszczepienną. Istnieją sytuacje, gdy możemy zachorować pomimo zaszczepienia, lecz wynika to z mutacji wirusów. Jednak przy takim zachorowaniu ryzyko powikłań pogrypowych jest znacznie mniejsze, a towarzyszące mu objawy znacznie łagodniejsze.

Od momentu zaszczepienia przeciwciała w naszym organizmie wytwarzają się w przeciągu 14 dni.

Pamiętajmy, że zdrowie to podstawa !

 

 

 

 

 

 (Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *