/* */

Trzynasta emerytura – komu przysługuje i ile wynosi?

W kwietniu 2020 roku seniorzy poza podstawowym świadczeniem otrzymali dodatkowe fundusze w postaci trzynastej emerytury. Ile wyniosła ,,trzynastka” i kto mógł liczyć na wypłatę?

 

Trzynasta emerytura – od kiedy wypłacane są pieniądze?

W kwietniu i maju tego roku seniorzy otrzymali trzynastą emeryturę, potocznie nazywaną ,,trzynastką”. Była to już druga tura polegająca na wypłaceniu puli pieniędzy przeznaczonych na dodatkowe świadczenia dla seniorów i rencistów.

Trzynaste emerytury po raz pierwszy były wypłacone w maju ubiegłego roku. Wówczas ze wsparcia skorzystało ok. 9,8 miliona emerytów i rencistów.

 

Ile wyniosła trzynasta emerytura w 2020 roku?

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta trzynasta emerytura równa się wysokości najniższej emerytury wyliczonej na dzień 1 marca w roku, którego dotyczy świadczenie.

W 2019 roku seniorzy otrzymali wsparcie w wysokości 1100 zł brutto, czyli 888 zł na rękę, po odjęciu m.in. zaliczki na podatek dochodowy oraz składki zdrowotnej.

W 2020 roku po waloryzacji emerytur wsparcie dla osób starszych wyniosło więcej o ok. 100 zł. Seniorzy mogli liczyć na 1200 zł brutto, co wyniosło 981 zł netto.

 

Kto jest uprawniony do otrzymania dodatkowej emerytury?

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie przyznawane osobom, które na dzień 31 marca pobierają emerytury i renty w systemie powszechnym. Aby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać żadnych wniosków.

Wśród osób, które otrzymują dodatkową wypłatę, należą także te, które pobierają m.in.:

  • emerytury i renty rolników,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty dla osób niezdolnych do pracy (wojskowe, inwalidzkie, wypadkowe),
  • renty dla nauczycieli,
  • renty dla służb mundurowych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku osób, które mają przyznane jednocześnie dwa świadczenia, może zostać wypłacona tylko jedna 13. emerytura. Wsparcie to nie jest uzależnione od ilości otrzymywanych świadczeń i nie ulega pomnożeniu.

Z kolei w przypadku renty rodzinnej, którą otrzymuje więcej niż jedna osoba, trzynastka również wypłacona jest w tej samej wysokości. Oznacza to, że np. gdy dwie osoby mają prawo do renty rodzinnej, otrzymają po 600 zł brutto.

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *