Wykorzystaj ocet ziołowy przy świątecznych porządkach!

Ocet to jeden z najbardziej uniwersalnych płynów – służy jako dodatek do wielu potraw, stanowi bazę dla sosów i przetworów. Kolejnym sposobem na jego wykorzystanie są domowe porządki. Ocet doskonale rozpuszcza osad z kamienia i nie pozostawia smug. Jego wadą jest natomiast wyrazisty zapach, jednak znamy rozwiązanie tego problemu. Poznaj przepis na ziołowy ocet, idealny do przedświątecznych porządków!

 

Przepis na domowy ocet ziołowy

Domowego płyn do czyszczenia potrzebujesz wykorzystując destylowany biały ocet winny oraz świeże lub suszone zioła, ewentualnie zioła w torebkach.

Potrzebne składniki:

  • garść mięty pieprzowej,
  • garść melisy,
  • garść lawendy,
  • garść rozmarynu,
  • litr białego octu winnego (destylowanego).

 

Sposób wykonania:

  1. Świeże zioła drobno posiekaj. Suszone zwykle są gotowe do użytku. Jeśli korzystasz z ziół ekspresowych, zastąp każde 2 torebkami.
  2. Zioła przełóż do szerokiego szklanego słoika o pojemności 1 litra.
  3. Zalej zioła octem i szczelnie zakręć.
  4. Mieszankę pozostaw na kilka dni.
  5. Po kilku dniach przecedź ocet i przełóż do plastikowego pojemnika ze spryskiwaczem.

 

Sposób wykorzystania octu ziołowego  

Domowy ocet ziołowy to wyjątkowo uniwersalny środek czyszczący. Jego główną zaletą jest bezpieczeństwo dla środowiska. Samodzielnie przygotowany środek jest również obojętny dla większości powierzchni, dlatego możesz go używać bez wcześniejszego rozcieńczania. Przy niewielkich zabrudzenia możesz jednak rozcieńczyć płyn mieszając go z wodą w stosunku 1:1.

Preparat przygotowany zgodnie z powyższym przepisem może być wykorzystywany na wiele sposobów, głównie do mycia kuchni i łazienki, odświeżania mebli w salonie, czy nawet wycierania kurzu.

Ocet ziołowy nie pozostawia smug, dlatego nadaje się doskonale do czyszczenia szklanych powierzchni pozostawiając je lśniące. W łazience możesz wykorzystać taki preparat do usuwania kamienia i osadu z mydła. Po wlaniu do toalety i odczekaniu kilku godzin jej wnętrze wystarczy przetrzeć szczotką, a wszelkie osady zostaną usunięte.

W kuchni za pomocą octu ziołowego możesz myć lodówkę, zmywarkę i mikrofalówkę. W przypadku zmywarki wystarczy dodać 150 ml płynu do płukania. Ocet po rozcieńczeniu możesz podgrzewać w mikrofalówce, dzięki czemu zostanie ona wyczyszczona parowo. Na koniec wystarczy przetrzeć jej wnętrze ściereczką i gotowe.« (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *