Wypadanie macicy – czym jest ta przypadłość, jakie są jej przyczyny i objawy?

Wypadanie macicy, czyli obniżenie narządów rodnych, niekiedy również pęcherza, zwykle dotyczy kobiet po porodzie, ale także Pań, które weszły w okres przekwitania. Konsekwencją wiotczenia tkanek jest zmiana położenia narządów, a nawet wysunięcie pochwy. Sprawdź, czym dokładnie jest ta przypadłość i jakie są objawy!

 

Wypadanie macicy – jakie są przyczyny?

Wypadanie macicy polega na obniżeniu się narządów rodnych. Do schorzenia dochodzi w wyniku osłabienia mięśni miednicy, które wiotczejąc nie utrzymują narządów w prawidłowym położeniu.

Przypadłość ta może pojawić się każdym wieku, jednak najczęściej osłabienie mięśni dotyczy kobiet, które przeszły ciężki poród naturalny lub urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg. Na wypadanie macicy szczególnie narażone są także kobiety w okresie menopauzalnym. Wówczas w wyniku zaburzeń hormonalnych, głównie spadku poziomu estrogenów, dochodzi do stopniowej utraty napięcia tkanek.

Schorzenie to może dotyczyć także kobiet nadmiernie aktywnych fizycznie. Panie, które ciężko pracują, podnoszą ciężkie przedmioty lub uprawiają sporty narażające mięśnie miednicy na rozciągnięcie mogą borykać się z obniżeniem narządów rodnych. Prawdopodobieństwo wypadania macicy zwiększają także niektóre choroby przewlekłe, np. związane z nawracającym kaszlem, zaparciami, czy nawet otyłość. Rzadziej zdarza się, że wypadanie macicy wiąże się z genetycznymi uwarunkowaniami, głównie wrodzonym obniżeniem poziomu kolagenu.

 

Obniżenie narządów rodnych – jakie są objawy?

Dolegliwości odczuwane przy obniżeniu narządów rodnych mogą być różne i w dużej mierze zależą od stopnia, w jakim doszło do zsunięcia się narządów. Zdarza się, że dochodzi do wysunięcia się macicy na zewnątrz. Wówczas może dochodzić do wynicowania się pochwy, co wyjaśniając, oznacza obrócenie jej ścian.

Do najczęściej spotykanych objawów u kobiet cierpiących na wypadanie macicy zalicza się:

  • uczucie parcia na pochwę;
  • trudności w oddawaniu moczu lub kału – zaparcia lub nietrzymanie stolca;
  • uczucie pełności i ból pochwy;
  • ból w podbrzuszu;
  • ból pleców, zwłaszcza w okolicy lędźwiowej;
  • parcie na pęcherz i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza;
  • ból podczas stosunków płciowych lub niezdolność do ich odbywania;
  • nawracające infekcje intymne;
  • hemoroidy.

 (Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *