Akcja „Taksówka dla Seniora” zawita w Inowrocławiu

Akcja „Taksówka dla Seniora” zawita w Inowrocławiu

Urząd Miasta w Inowrocławiu oficjalnie poinformował, że we wrześniu 2018r. ruszy tam akcja „Taksówka dla Seniora”. Kontrolę nad jej przebiegiem będzie sprawowało Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, które specjalnie w tym celu nawiązało współpracę z władzami miasta. Koszt przedsięwzięcia do końca roku oszacowano na 50 tys. zł. Jego twórcy zakładają, że w ramach projektu odbędzie się ponad 1000 kursów obejmujących dowiezienie seniora do określonego punktu i odwiezienie go do domu. Po każdej takiej trasie korzystająca z oferty osoba będzie musiała podpisem potwierdzić wykonanie usługi. Z programu skorzystać ma kilkuset Inowrocławian w podeszłym wieku. Osoby potrzebujące pomocy, będą mogły jeździć z opiekunem.

Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych taksówek, wybierając się na wcześniej umówioną wizytę do lekarza, do urzędu lub na dowolny cmentarz leżący w obrębie miasta. Chęć zamówienia kursu będzie należało zgłosić najpóźniej 3 dni przed jego datą. Kurs powrotny będzie zamawiany na bieżąco, by jak najbardziej dostosować go do potrzeb seniora. Bezpłatne usługi transportowe dla starszych mieszkańców będą dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00. Jednej osobie mają przysługiwać maksymalnie 3 kursy w miesiącu, ale też łącznie 3 w czasie trwania całego programu. Jeszcze nie wiadomo, która firma taksówkarska zajmie się realizacją tych zadań. Wiadomo natomiast, że miasto będzie wymagało, by kierowcy świadczący usługi na rzecz seniorów zapewniali pasażerom pomoc we wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu.

„Taksówka dla Seniora” to projekt, który już wcześniej wprowadzono w Poznaniu. Od końca października do końca grudnia 2017r. władze stolicy Wielkopolski opłaciły seniorom 800 kursów taxi. Kosztowało to łącznie 60 tys. zł. Podobnie jak w Inowrocławiu, akcja kierowana była do osób, które ukończyły 70 lat i miały problemy z poruszaniem się i samodzielnym dotarciem do wybranych miejsc. Zasady korzystania z darmowych przejazdów były identyczne. Ubiegłoroczna akcja w Poznaniu zakończyła się sukcesem, dlatego w tym roku przeprowadzono jej drugą edycję. Rozpoczęła się 1 lutego, a skończyła 30 kwietnia. Plany wprowadzenia projektu pojawiają się również w Warszawie i w Krakowie. Podobna akcja, ale pod nazwą Taxi Senior 75+, od 16 kwietnia tego roku prowadzona jest też w Świebodzinie.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *