Senior na słońcu – na co zwracać uwagę?

Senior na słońcu – na co zwracać uwagę?

Lato w tym roku nadzwyczaj nas rozpieszcza. To oczywiście wspaniale, ale należy pamiętać, że podczas takiej pogody należy zachować szczególne środki ostrożności. Tyczy się to w szczególności osób starszych oraz dzieci. Podczas upałów u seniorów warto pamiętać o odpowiednim stroju, kremach z filtrem i właściwym nawodnieniu organizmu. To jednak nie wszystko. Osoby starsze często biorą leki lub stosują zioła i suplementy diety. Należy o tym pamiętać. Skóra osoby starszej nie jest tak zdrowa, jędrna i nawilżona, dlatego dużo łatwiej dochodzi do poparzeń. Co wtedy robić?

Leki, zioła, suplementy diety

Wszystkie leki oraz zioła, które przyjmuje senior, mają znaczy wpływ na przebywanie na słońcu. Niektóre całkowicie wykluczają możliwość zażywania kąpieli słonecznych. Takie informacje można znaleźć na ulotach, które dołączone są do leków lub ziół. Przebywanie na zbyt intensywnym słońcu może zakończyć się reakcją alergiczną. Należy więc o tym pamiętać i zwracać na to uwagę. Tak samo jest z przyjmowaniem ziół. Niektóre wzmagają działanie promieni słonecznych, co wpływa niekorzystnie zarówno na skórę, jak i zdrowie seniora. Do takich ziół zalicza się na przykład dziurawiec.

Poparzenia u seniora

Poparzenia słoneczne wystąpią tylko wtedy, kiedy senior będzie zbyt długo przebywał na silnym słońcu i nie będzie się w żaden sposób przed nim chronił. Jeśli więc już dojdzie do takiej sytuacji, należy zastosować środki oraz czynności, które zniwelują przykre skutki przebywania na słońcu. W aptekach dostępne są kremy oraz pianki łagodzące poparzenia. Działają one także przeciwbólowo i pomagają szybciej goić się skórze. Jeśli senior skarży się, że skóra piecze i jest gorąca, można stosować także chłodne okłady oraz zażywać kąpiel, w której woda będzie mieć nieco niższą temperaturę od temperatury ciała. Kiedy poparzenie będzie naprawdę mocne i senior będzie z tego powodu cierpiał, można zastosować środki przeciwbólowe, które pomogą przejść najgorszy okres.

Należy pamiętać, że poparzenia to tylko nieliczne konsekwencje nieumiejętnego korzystania z promieni słonecznych. Do dużo poważniejszych można zaliczyć odwodnienie, osłabienie oraz udar cieplny.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *