Bezpieczne otoczenie seniora – pomocne gadżety

Bezpieczne otoczenie seniora – pomocne gadżety

Opiekun osoby starszej wie, że często jego praca wymaga nadzwyczaj skupionej uwagi i bogatej wyobraźni. Seniorowi zdarzają się upadki, problemy z pamięcią, nad wyraz trudny nastrój i niejednokrotnie negatywne nastawienie do swojego opiekuna. W XXI wieku z pomocą przychodzą wynalazki ułatwiające codzienne funkcjonowanie seniorom, a tym samym ich opiekunom.

Wprowadzenie kilku udogodnień ułatwi seniorowi wykonywanie codziennych czynności i pomoże zachować osobie starszej możliwie najwięcej samodzielności, a tym samym odciąży opiekuna.

Gadżety pomocne przy problemach ze sprawnością dłoni

Senior często pozbawiony jest możliwości wykonywania precyzyjnych i silnych ruchów dłońmi. Niejednokrotnie banalne czynności, jak wyciśnięcie tabletki, czy przytrzymanie przedmiotu staje się problemem.

W przypadku zmniejszonej sprawności palców możemy pomyśleć o zakupie np. wyciskarki do leków, która szybko i łatwo pomoże seniorowi w przygotowaniu tabletek do zażycia. W celu uchwycenia pożądanego przedmiotu dostępne są także tzw. chwytaki dla seniorów, które przy niewielkim nakładzie siły pozwalają na uchwycenie danego przedmiotu. Dla większej precyzji ruchów senior może korzystać z przedmiotów takich jak długopisy z wcięciem, czy nakładki na ołówki.

Senior, który jest aktywny i spędza czas pracując w ogrodzie może wykorzystać specjalne sprzęty ogrodnicze wyposażone w wygodne rączki ułatwiające chwytanie i pracę.

Problemy z pamięcią i koncentracją

Dla osób starszych, u których występują zaburzenia pamięci dostępne są przedmioty znacznie ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Do najpopularniejszych z nich należy kasetka na leki. Dostępne są z podziałem jednodniowym, tygodniowym, a nawet w wersji z alarmem przypominającym o konieczności zażycia leków. Odpowiednia organizacja pozwoli seniorowi na prawidłowe przyjmowanie leków i zachowanie kontroli nad własnym zdrowiem.

Ponadto dla osób borykających się z osłabieniem pamięci stworzono nowoczesną wersję kasetek na leki, tym razem w formie portfela na leki. Pomocny może okazać się także lokalizator na klucze, czy brelok ułatwiający otwieranie drzwi.

Problemy z zachowaniem równowagi

Osoby starsze mające problemy z zachowaniem równowagi wymagają szczególnej opieki. Zwykła wędrówka do łazienki może okazać się problemem, nie wspominając już o pokonaniu schodów na piętro.

Dla ułatwienia drogi i orientacji w przestrzeni możemy wykorzystać np. taśmę fluorescencyjną, którą zaznaczamy niebezpieczne miejsca w domu, jak ostre krawędzie, czy schody. Zagrożenia będą lepiej widoczne w nocy, a senior zmniejszy ryzyko niebezpiecznego upadku. Można wykorzystać także taśmy antypoślizgowe oraz przedłużane klamki do drzwi.

Znacznie pomocny jest prosty przedmiot, który chyba każdemu kojarzy się z seniorem – laska. Należy pamiętać, że laska powinna być odpowiednio dobrana do wzrostu seniora.

Pomoc w pielęgnacji ciała i ubiorze

Senior może skorzystać z produktów takich jak nożyczki do paznokci z przedłużoną rączką, pielucho-majtki, czy gąbki do mycia ze specjalnym uchwytem. Ponadto seniora, któremu trudność sprawia pochylanie ciała, warto wyposażyć w przyrząd ułatwiający zakładanie skarpetek, pończoch lub ubrań.

Problemy ze wzrokiem

Odpowiednio dobrane okulary i aparat słuchowy są oczywiście podstawą, dodatkowo jednak można wesprzeć seniora wprowadzając do jego otoczenia przedmioty lepiej widoczne i łatwiejsze w użyciu, np. telefon dla osoby starszej z dużymi cyframi, lupa do czytania, przyrząd do nawlekania igły, powiększająca ramka na książki.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *