Szukaj

Bezpieczne otoczenie seniora – pomocne gadżety

Bezpieczne otoczenie seniora – pomocne gadżety

Opiekun osoby starszej wie, że często jego praca wymaga nadzwyczaj skupionej uwagi i bogatej wyobraźni. Seniorowi zdarzają się upadki, problemy z pamięcią, nad wyraz trudny nastrój i niejednokrotnie negatywne nastawienie do swojego opiekuna. W XXI wieku z pomocą przychodzą wynalazki ułatwiające codzienne funkcjonowanie seniorom, a tym samym ich opiekunom.

Wprowadzenie kilku udogodnień ułatwi seniorowi wykonywanie codziennych czynności i pomoże zachować osobie starszej możliwie najwięcej samodzielności, a tym samym odciąży opiekuna.

Gadżety pomocne przy problemach ze sprawnością dłoni

Senior często pozbawiony jest możliwości wykonywania precyzyjnych i silnych ruchów dłońmi. Niejednokrotnie banalne czynności, jak wyciśnięcie tabletki, czy przytrzymanie przedmiotu staje się problemem.

W przypadku zmniejszonej sprawności palców możemy pomyśleć o zakupie np. wyciskarki do leków, która szybko i łatwo pomoże seniorowi w przygotowaniu tabletek do zażycia. W celu uchwycenia pożądanego przedmiotu dostępne są także tzw. chwytaki dla seniorów, które przy niewielkim nakładzie siły pozwalają na uchwycenie danego przedmiotu. Dla większej precyzji ruchów senior może korzystać z przedmiotów takich jak długopisy z wcięciem, czy nakładki na ołówki.

Senior, który jest aktywny i spędza czas pracując w ogrodzie może wykorzystać specjalne sprzęty ogrodnicze wyposażone w wygodne rączki ułatwiające chwytanie i pracę.

Problemy z pamięcią i koncentracją

Dla osób starszych, u których występują zaburzenia pamięci dostępne są przedmioty znacznie ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Do najpopularniejszych z nich należy kasetka na leki. Dostępne są z podziałem jednodniowym, tygodniowym, a nawet w wersji z alarmem przypominającym o konieczności zażycia leków. Odpowiednia organizacja pozwoli seniorowi na prawidłowe przyjmowanie leków i zachowanie kontroli nad własnym zdrowiem.

Ponadto dla osób borykających się z osłabieniem pamięci stworzono nowoczesną wersję kasetek na leki, tym razem w formie portfela na leki. Pomocny może okazać się także lokalizator na klucze, czy brelok ułatwiający otwieranie drzwi.

Problemy z zachowaniem równowagi

Osoby starsze mające problemy z zachowaniem równowagi wymagają szczególnej opieki. Zwykła wędrówka do łazienki może okazać się problemem, nie wspominając już o pokonaniu schodów na piętro.

Dla ułatwienia drogi i orientacji w przestrzeni możemy wykorzystać np. taśmę fluorescencyjną, którą zaznaczamy niebezpieczne miejsca w domu, jak ostre krawędzie, czy schody. Zagrożenia będą lepiej widoczne w nocy, a senior zmniejszy ryzyko niebezpiecznego upadku. Można wykorzystać także taśmy antypoślizgowe oraz przedłużane klamki do drzwi.

Znacznie pomocny jest prosty przedmiot, który chyba każdemu kojarzy się z seniorem – laska. Należy pamiętać, że laska powinna być odpowiednio dobrana do wzrostu seniora.

Pomoc w pielęgnacji ciała i ubiorze

Senior może skorzystać z produktów takich jak nożyczki do paznokci z przedłużoną rączką, pielucho-majtki, czy gąbki do mycia ze specjalnym uchwytem. Ponadto seniora, któremu trudność sprawia pochylanie ciała, warto wyposażyć w przyrząd ułatwiający zakładanie skarpetek, pończoch lub ubrań.

Problemy ze wzrokiem

Odpowiednio dobrane okulary i aparat słuchowy są oczywiście podstawą, dodatkowo jednak można wesprzeć seniora wprowadzając do jego otoczenia przedmioty lepiej widoczne i łatwiejsze w użyciu, np. telefon dla osoby starszej z dużymi cyframi, lupa do czytania, przyrząd do nawlekania igły, powiększająca ramka na książki.