Ćwiczenia na pamięć dla seniora

Ćwiczenia na pamięć dla seniora

Ćwiczenie pamięci w podeszłym wieku jest bardzo ważne. Czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, robienie na drutach lub inne prace manualne to tylko niektóre formy spędzania wolnego czasu, które wpływają pozytywnie na pracę mózgu. Warto więc zwracać uwagę na to, aby senior w wolnym czasie skupiał się na trenowaniu swojego umysłu. Wpłynie to pozytywnie na jego pamięć, a także opóźni szereg procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem, np. demencja lub otępienie.

Przyjemne z pożytecznym

Różnego rodzaju formy ćwiczeń są nie tylko pożyteczne i pomocne, ale także bardzo przyjemne. Różnorodne zajęcia manualne i intelektualne przysparzają osobie starszej dużo radości. Jeśli zdrowie seniora nie pozwala na nic więcej, można dać mu do gniecenia w rękach piłeczkę lub chusteczkę. Seniorzy, którzy cieszą się lepszym zdrowiem, mogą spędzać czas na graniu w karty, rysowaniu, układaniu klocków. Wiele osób w podeszłym wieku uwielbia rozwiązywać proste quizy lub krzyżówki. Paniom dużo radości przynosi wykonywanie prac na drutach lub na szydełku.

Osoby starsze, które nie mają większych problemów ze zdrowiem i komunikowaniem się, mogą czytać książki. Nie ma czegoś lepszego dla ludzkiego mózgu niż czytanie. To nie tylko forma przyjemności, dzięki której można się odstresować i zrelaksować, ale przede wszystkim ogromna praca dla mózgu.

Oglądanie kolorowych czasopism również może być pożyteczne – jeśli senior nie za bardzo rozumie to, o czym czyta, wystarczy, że będzie przekładał strony i oglądał obrazki. Opiekun może także czytać seniorowi gazety lub książki. Słuchanie również wpływa pozytywnie na działanie mózgu. Osobie starszej warto także kilka razy dziennie przypominać, jaki jest miesiąc, która godzina, jaki dzień lub rok. Mówienie do chorego starszego człowieka przynosi mu ogromną radość, nawet jeśli czasami nie wszystko rozumie.

Wszelkie czynności i prace, które wykonuje senior, muszą być dostosowane do jego stanu zdrowia. Niekiedy osoba starsza cieszy się dobrym zdrowiem i przeczytanie grubej i skomplikowanej książki nie jest żadnym wyzwaniem, a czasami już samo oglądanie gazety i patrzenie na obrazki wymaga dużego zaangażowania. Najważniejsze jest jednak to, aby nie rezygnować i zachęcać do jakiejkolwiek aktywności intelektualnej.« (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *