Szukaj

Wózki inwalidzki ręczne – dla kogo?

Wózki inwalidzki ręczne – dla kogo

Wózki inwalidzki ręczne – dla kogo?

Na rynku dostępne są zarówno wózki inwalidzkie z napędem ręcznym, jak i z elektrycznym. Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się wózki inwalidzkie ręczne, które sprawdzą się u osób będących  w stanie samodzielnie się na nim poruszać. Dobrze dobrany wózek inwalidzki odgrywa w życiu seniora bardzo ważną rolę.

Zalety wózka ręcznego

Jeśli senior ma możliwość i wystarczająco siły, aby poruszać się na wózku ręcznym, warto zdecydować się właśnie na jego wybór. Posiada on wiele zalet:

  • Dzięki wózkowi ręcznemu senior musi górną część ciała utrzymywać w ciągłym ruchu, dzięki czemu jak najdłużej może zachować sprawność ramion. Można to traktować jako formę rehabilitacji,
  • Są gabarytowo mniejsze niż wózki elektryczne, a dodatkowo posiadają funkcję składania. Sprawdzą się więc najlepiej u osób, które posiadają małe mieszkania lub często jeżdżą samochodem.
  • Są tańsze niż wózki elektryczne, dlatego prawie każdy może sobie na nie pozwolić.

Wózek ręczny na pewno nie sprawdzi się u osób, które chcą pokonywać bardzo dalekie dystanse. Jest to raczej wózek, który posłuży jako pomoc w poruszaniu się po domu, po podwórku ewentualnie po mieście.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybierając odpowiedni model i rodzaj wózka dla seniora, warto zastanowić się i skupić nad kilkom rzeczami. Wózek przede wszystkim musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Uwagę trzeba zwrócić więc na:

  • Głębokość oraz szerokość siedziska – dobrze dobrane wpływa na komfort użytkowania wózka. Zbyt szerokie lub za wąskie sprawi, że wózek będzie niewygodny i niefunkcjonalny.
  • Przed wyborem warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który odpowie na niektóre pytania i wyjaśni kilka kwestii.
  • Bardzo ważne są hamulce – trzeba zwrócić dużą uwagę na ich sprawność. Hamulce muszą być stale kontrolowane.
  • Idealne oparcie powinno być stosunkowo niskie. Dzięki temu kąt między siedziskiem a oparciem może być delikatnie ostry, co wpływa pozytywnie na mięśnie szkieletowe.

Przed zakupem wózka warto zainteresować się ofertami sklepów internetowych, na których wszystko dokładnie jest opisane i wyjaśnione. Warto wybrać sklep, który oprócz wózków posiada także części zamienne – w przypadku popsucia się jakiegoś elementu szybko i łatwo można go dokupić i wymienić.