Dane osobowe polskich seniorów nieustannie zagrożone

Dane osobowe polskich seniorów nieustannie zagrożone

Choć o potrzebie wzmożonych zabezpieczeń mówi się już od dłuższego czasu, to dane osobowe Polaków nadal pozostają zagrożone. W dużej mierze dotyczy to także seniorów. Do wyłudzeń dochodzi na różne sposoby. Niestety, osoby będące ich ofiarami wielokrotnie nie mogą nic na to poradzić. Rekomendacje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wskazują, że już w 2017r. to właśnie placówki służby zdrowia były drugimi jednostkami spośród tych najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców. Częstsze ataki hakerów dotyczą jedynie instytucji finansowych. Podczas takich kradzieży również dane seniorów wpadają w niepowołane ręce. Zwłaszcza, że osoby starsze stanowią znaczny procent pacjentów placówek medycznych.

Zmasowane ataki to jednak nie jedyny sposób na pozyskanie danych osobowych osób starszych. Mimo wielu apeli o ostrożność, niejednokrotnie to sami seniorzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Słabo chowają dokumenty, przez co gubią je lub zostawiają w obcych miejscach. Zdarza się też, że przekazują newralgiczne dane niewiarygodnym osobom, np. podpisując fikcyjne umowy. Efektem zarówno kradzieży, jak i nieprzemyślanych zachowań seniorów jest niekontrolowane wykorzystanie ich danych.

Do czego mogą posłużyć dane osobowe?
Po co właściwie wykradane są dane osobowe? Przede wszystkim do zaciągania kredytów i pożyczek na osoby, które nie mają o tym pojęcia. Nieco rzadziej, choć wciąż często, dane służą do wyłudzenia usług. Zazwyczaj chodzi o podpisanie umów na usługi oferowane przez operatorów telefonii komórkowej. W ten sposób można bowiem w prosty sposób pozyskać smartfony, tablety, a nawet laptopy. Przestępca pozostawia sobie wartościowy sprzęt, a spłacanie kolejnych rat staje się obowiązkiem osoby, której danymi posłużył się podczas podpisywania umowy. Straty, jakie ponoszą w ten sposób seniorzy, mogą sięgać milionów złotych. Długi, o których nie mają pojęcia, stale rosną, a o ich istnieniu oszukani dowiadują się najczęściej wtedy, gdy już nic nie mogą zrobić – gdy otrzymują wezwanie do spłaty od firmy windykacyjnej lub gdy ich konto zajmuje komornik.

Jak chronić się przed wyłudzeniem danych osobowych?
Podstawową formą ochrony danych osobowych jest ich odpowiedzialne przechowywanie i właściwe korzystanie z nich. Dokumenty należy zawsze dokładnie chować i nie pokazywać ich osobom trzecim. Choć rzeczywiście, niektóre instytucje i firmy mogą załatwiać pewne sprawy telefonicznie, to jednak dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jest nigdy nie podawać newralgicznych danych, takich jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Nie przed każdym rodzajem wyłudzenia danych da się jednak uchronić. Podane wcześniej przykłady ataków cybernetycznych są niezależne od obywatela. Co prawda, nie istnieje jedna skuteczna metoda zabezpieczenia przed wyłudzeniami, ale ciekawą opcją może być platforma chronpesel.pl. Pozwala ona kontrolować historię swojego PESEL-u i w razie wyłudzenia numeru, otrzymać informację o jego użyciu. Strona zapewnia również pomoc prawną i pomaga podjąć odpowiednie kroki, by uniknąć nieprzyjemności, gdy do kradzieży danych już dojdzie. Dla seniorów obytych w internecie może to być jedno z rozwiązań, które pozwolą spać spokojniej. Osoby, które nie korzystają na co dzień z sieci, mogą poprosić o pomoc dzieci, wnuki lub znajomych.

Nadal jednak trzeba pamiętać o odpowiednich zachowaniach i możliwie najlepszym pilnowaniu swoich danych!(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.