Darmowe chusty antysmogowe dla seniorów z Pragi-Południe

Darmowe chusty antysmogowe dla seniorów z Pragi-Południe

Smog zatruwa współczesny świat i szkodzi nam na wiele sposobów. Przenika do organizmów roślinnych i zwierzęcych, czyli pośrednio trafia do naszego pożywienia. Przede wszystkim jednak, jest wdychany przez każdego z nas. Jako mieszanina powietrza i groźnych substancji, w tym spalin, pyłów, a nawet sadzy, smog ma poważny wpływ na ludzkie zdrowie. Aby się przed nim chronić, warto stosować specjalistyczne maski lub chusty antysmogowe, które filtrują powietrze, zanim dostanie się ono do naszego układu oddechowego. Problem smogu jest tak poważny, że w grudniu władze warszawskiej Pragi-Południe postanowiły rozdawać bezpłatne chusty antysmogowe seniorom, ciężarnym kobietom i młodym matkom.

Choroby powodowane smogiem
Krótkotrwałe wdychanie smogu najbardziej szkodzi osobom starszym, dzieciom, kobietom w ciąży oraz alergikom i astmatykom. W perspektywie długofalowej jest szkodliwe dla każdego organizmu żywego. Do głównych schorzeń, które może wywołać smog, należą:
– niewydolność oddechowa,
– przewlekła obturacyjna choroba płuc,
– nowotworowy,
– choroby układu krwionośnego i serca,
– przewlekłe zapalenie oskrzeli,
– astma.
To jednak tylko najpoważniejsze jednostki chorobowe, będące wynikiem regularnego wdychania smogu. Należy jeszcze wspomnieć o wzmożonych alergiach, dusznościach i obniżeniu ogólnej odporności organizmu.

Maski i chusty antysmogowe
Choć zupełne uniknięcie smogu stało się już praktycznie niemożliwe, to można wyraźnie niwelować jego negatywny wpływ na nasze zdrowie. Służą do tego maski i chusty antysmogowe, które są wyposażone w specjalne filtry. W zależności od rodzaju filtra, czyści on wdychane powietrze przed odrębnymi typami substancji. I tak oto, filtry o oznaczeniu PM 2,5 chronią przed pyłami zawieszonymi o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Filtry PM 10 zabezpieczają przed wdychaniem mikrocząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Dostępne na rynku filtry mogą chronić także przed cząsteczkami o średnicy 5, a nawet 1 mikrometra (PM 5, PM 1). Korzystając z masek lub chust, należy jednak koniecznie pamiętać o regularnej wymianie filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko w ten sposób można liczyć na ich skuteczne działanie. Ponadto należy dbać, by maski lub chusty dokładnie przylegały do twarzy, nie przepuszczając niefiltrowanego powietrza.

Darmowe chusty antysmogowe w Warszawie
Choć najbardziej zanieczyszczone smogiem powietrze regularnie odnotowywane jest na południu Polski, w szczególności w Krakowie i Katowicach, to tak naprawdę, problem dotyka niemal całego kraju. Nie ominął także stolicy. Na Pradze-Północ zanieczyszczenie powietrza było tak silne, że urząd dzielnicy zdecydował się na wręczenie darmowych chust ochronnych osobom najbardziej narażonym na choroby powodowane smogiem. W pierwszej kolejności mieli otrzymać je seniorzy. Zadbano także o kobiety w ciąży i matki małych dzieci. O ile same chusty antysmogowe były bezpłatne, to późniejsza wymiana filtrów spoczywa już na obdarowanych. Koszt nowego to ok. 7-20zł miesięcznie. Akcja rozdawania chust ruszyła 11 grudnia 2018r. i cieszyła się dużym zainteresowaniem. W krótkim czasie rozeszły się wszystkie przygotowane sztuki. Nie da się ukryć, że na podobny krok urzędników czekają teraz seniorzy z innych dzielnic Warszawy. O bezpłatne maski chroniące przed smogiem apelują również mieszkańcy Opola. Stolica Opolszczyzny powoli dościga bowiem krajowe metropolie pod względem poziomu zanieczyszczenia. Stężenie smogu coraz częściej równe jest temu, które odnotowuje się np. w Krakowie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.