Dieta na dobry humor

Dieta na dobry humor

O tym, że dieta ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia, wie większość z nas. Nie każdy ma jednak świadomość, że nasze codzienne menu wpływa również na samopoczucie psychiczne. Istnieje szereg produktów spożywczych, które mogą wprawić nas w lepszy nastrój. Ciekawostką jest odkrycie naukowców z amerykańskiego Binghamton University. Doszli oni do wniosku, że to, jaka grupa produktów poprawi nam nastrój, w dużej mierze zależy od wieku. Np. na młodych ludzi korzystnie wpływa mięso, które stymuluje wytwarzanie dopaminy i serotoniny. Dla 30-latków dobre są owoce, a odradza im się pożywienia bogatego w węglowodany. A co jest najlepsze dla seniorów?

Produkty spożywcze poprawiające nastrój osób starszych
Mówiąc w skrócie, dla osób w starszym wieku najlepsze są wszystkie te produkty, które zawierają sporą dawkę antyoksydantów. To świetna wiadomość zważywszy na fakt, że to samo pożywienie korzystnie wpływa na stan zdrowia i spowalnia procesy starzenia się całego organizmu. Warto stawiać na produkty bogate w witaminy i mikroelementy oraz kwasy omega. Doskonałym wyborem są owoce i warzywa. Tu szczególnie dobre będą warzyw zielone oraz banany, figi, daktyle, cytrusy, jabłka i awokado. Dla wzbogacenia diety w kwasy omega, warto sięgnąć po ryby, orzechy włoskie i siemię lniane. Bardzo duże znaczenie mają witaminy z grupy B oraz magnez, ponieważ pomagają one walczyć ze stresem. To właśnie ze względu na dużą zawartość magnezu twierdzi się, że czekolada poprawia humor. Choć cukier pobudza produkcję serotoniny, która odpowiada za poczucie szczęścia, to jednak cukry proste mają działanie krótkotrwałe i z reguły sprzyjają huśtawkom nastroju. Dlatego warto zadbać o dietę obfitującą w węglowodany złożone, które występują np. w kaszach i produktach pełnoziarnistych.

Czego senior powinien unikać w diecie?
Skoro istnieją produkty wskazane w diecie na poprawę nastroju, to oczywiście, można wymienić też szereg tych, które są zdecydowanie odradzane. Istotne jest trzymanie się z dala od toksyn, które zalegając w organizmie, zmuszają go do walki z ich neutralizacją i usunięciem. Aby pozostawić somę w stanie relaksu, warto zrezygnować z używek w postaci nie tylko papierosów i alkoholu, ale również kawy i mocnej herbaty. Warto natomiast rozpoczynać dzień od szklanki wody z cytryną, ponieważ ma ona rewelacyjne działanie detoksykacyjne. Ponadto lepiej jest unikać cukrów prostych, które – jak zostało już wspomniane – sprzyjają wahaniom nastroju, ponieważ tak samo, jak szybko poprawiają humor, tak i szybko go obniżają. Nie oznacza to jednak, że senior nie może pozwolić sobie na małe grzeszki żywieniowe. Czasem warto złamać zasady zdrowej diety i pozwolić sobie na mniej zdrowe co nieco. Ulubione ciastka, wytworne czekoladki czy wysokokaloryczny kawałek tortu – o ile zachowa się umiar, one też mogą poprawić nastrój!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.