Domy Dziennego Pobytu – czym są i co oferują?

Domy Dziennego Pobytu – czym są i co oferują

Każda osoba wie, że są takie miejsca jak hospicja, domy pomocy i domy opieki dla osób starszych, jednak wciąż mało mówi się o Domach Dziennego Pobytu. Mało kto wie o ich istnieniu, a to idealne miejsce, gdzie osoby starsze mogą uzyskać pomoc. W ciągu dnia organizowane są tam dla osób starszych warsztaty, rehabilitacja, zajęcia grupowe, ćwiczenia. Dodatkowo tego typu domy zapewniają posiłki i organizują wycieczki zarówno te służące odpoczynkowi i relaksowi, jak i te rozwijające i uczące. Seniorzy spędzają tam czas w grupach więc są wśród swoich rówieśników, dzięki czemu nie doskwiera im samotność, a czas biegnie znacznie przyjemniej niż siedzenie w domu i czekanie na opiekuna/opiekunkę lub dzieci.

Czym dokładnie są Domy Dziennego Pobytu? Najczęściej otwierane są o 8 lub 9 rano i zamykane o 15 lub 16. Można do nich uczęszczać od poniedziałku do piątku. Panuje tam miła, rodzinna i przyjemna atmosfera, która udziela się osobom korzystającym z domu dziennego pobytu. To miejsce, gdzie seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, spędzać czas z rówieśnikami, ćwiczyć i chodzić na rehabilitację. Przez codzienne przebywanie z innymi ludźmi zawiązują się przyjaźnie i nowe znajomości, co jest bardzo ważne dla osób starszych.

Wspólne wyjścia na koncerty do kina powodują, że seniorzy na nowo otwierają się na świat i jego uroki. Taka forma to bardzo dobry sposób na utrzymanie jak najdłużej sprawności, aktywnego stylu życia i zdrowego umysłu. W Domach Dziennego Pobytu seniorzy otrzymują także obiad, który mogą zjeść w gronie znajomych i nie muszą go sami przygotowywać.

Wachlarz zajęć w domach dziennych jest bardzo szeroki. Seniorzy mogą tam grać w gry logiczne, ćwiczyć pamięć, czytać książki i grać w gry. Prowadzone są także zajęcia manualne, plastyczne i twórcze. Nie zapomina się także o ruchu i aktywności fizycznej.

Każdy senior, który czuje się samotny, stracił współmałżonka, mieszka z dziećmi, ale chce jeszcze zrobić coś ze swoim życiem, jest sprawny i może o siebie zadbać może korzystać z Domów Dziennego Pobytu. Ciekawe zajęcia, miłe spędzanie czasu i opieka to najważniejsze rzeczy, których potrzebuje osoba starsza.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *