Co za dużo to nie zdrowo – herbatki ziołowe

Co za dużo to nie zdrowo – herbatki ziołowe

Herbatkom ziołowym często przypisuje się niewiarygodne właściwości. Faktycznie niektóre pozytywnie działają na organizm. Idealnym rozwiązaniem jest wypicie maksymalnie dwóch filiżanek dziennie herbat ziołowych, czerwonej lub zielonej. Jest jednak wiele osób, które twierdzą, że zioła mają właściwości lecznicze i piją je ciągle, znacznie przekraczając zalecaną codzienną dawkę. A wiadomo nie od dziś, że co za dużo to nie zdrowo. Dotyczy to także zdrowych herbat ziołowych. Trzeba więc uważać, aby senior nie wypijał więcej tego typu napojów, ponieważ po pewnym czasie skutki mogą być inne od oczekiwanych.

Herbatki ziołowe, zielone czy czerwone mają wykazywać działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, odmładzające, wspomagające odchudzanie. Zdarzają się też takie, które zwiększają apetyt, zmniejszają ciśnienie i pozytywnie wpływają na układ trawienny. To oczywiście prawda. Żadna z herbat jednak nie ma żadnych cudownych właściwości, od których na nic nigdy nie zachorujemy lub nagle wyzdrowiejemy. Czerwona herbata wspomaga odchudzanie i jest to udowodnione naukowo.

Nie mieszaj herbat ziołowych!

Jeśli ktoś bardzo lubi herbaty ziołowe, to zaczyna z nimi przesadzać i je mieszać. Najpierw pije jedną, później zaparza drugą, zupełnie inną, a przed snem jeszcze kolejną. Nie należy tak robić i należy uważać na nadmiar. Każda herbata ziołowa posiada różne substancje aktywne. Jeśli zacznie się je mieszać mogą wywołać różne interakcje, które wcale nie muszą być dobre dla organizmu. Na przykład, jeśli jednego dnia pijemy herbatę z pokrzywy, to nie należy pić tego samego dnia np. herbatki z melisy.

Trzeba także wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie osoby starsze mogą pić wszystkie herbatki ziołowe. Wszystko zależy od rodzaju schorzeń oraz chorób, z którymi zmaga się senior. Osoby, które cierpią na choroby nerek lub wątroby, nie powinny sięgać po herbatki ziołowe i w takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby wyraził swoją opinię. Dużą uwagę należy też zwracać na to, aby senior nie popijał leków, suplementów czy witamin herbatkami ziołowymi. Może dojść do oddziaływania składników zawartych w lekach i w herbacie, który zaburzy efekt działania leków.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *