e-skierowanie do sanatorium z NFZ od 2023 roku

 

Od 1 stycznia 2023 skierowania do sanatorium są wystawiane w formie elektronicznej.

Do 23 czerwca 2023 r. obowiązują dwa rodzaje skierowań: elektroniczne i papierowe.

Skierowanie elektroniczne – e-skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie zostanie przekazywane, za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej, do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent otrzyma informację o skierowaniu w postaci powiadomień w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta lub SMS, lub e-mail.

Po 23 czerwca 2023 r. będą obowiązywały skierowania elektroniczne. Tym niemniej będzie kilka wyjątków, kiedy nadal będzie obowiązywała wersja na papierze:

·      leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową dotyczy uzdrowisk poza granicami kraju

·      pacjent nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego, czyli nie ma dostępu do Internetu

Ministerstwo Zdrowia planuje dalsze zmiany. Od stycznia 2024 r. pacjent będzie wybierał uzdrowisko, czyli po uzyskaniu skierowania z kodem, sam na specjalnej stronie internetowej zarejestruje się do wybranego sanatorium.

Zapowiedziano również wprowadzenie dat granicznych, w których będzie można skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

Zgodnie z projektowanymi założeniami za prowadzenie list oczekujących i wyznaczenie pacjentom terminów leczenia będą odpowiadały zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.

Ponadto kwalifikacje pacjentów na leczenie prowadzić będą lekarze uzdrowiskowi na podstawie dokumentacji medycznej. Zniesiony zostanie obowiązek potwierdzenia skierowania przez odziały wojewódzkie NFZ.

Ważnym blokiem zmian jest nowy wykaz wysokości dopłat za pobyt i wyżywienie do sanatorium na NFZ

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *