Szukaj

Fibromialgia – życie z bólem

Fibromialgia - życie z bólem

Fibromialgia jest chorobą reumatyczną dotykającą ścięgien i mięśni. Schorzenie to nie ma określonej przyczyny, ale często jest rozpoznawane u osób o określonym profilu osobowości, a mianowicie u perfekcjonistów, których organizmy są przeciążone nadmiarem obowiązków.
Głównym i najbardziej uciążliwym objawem fibromialgii jest ból mięśni, który może mieć charakter pulsujący, kłujący, świdrujący. Ból występuje zazwyczaj w okolicy karku, łopatek, miednicy i rąk, niemniej jednak każda część ciała może zostać objęta chorobą. Na dalszym etapie rozwoju schorzenia dochodzi do wystąpienia dysfunkcji neurologicznych, czyli mrowienia, pieczenia. Powyższe objawy mogą mieć różny stopień intensywności. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne oraz stres mogą spotęgować dolegliwości.
Fibromialgia nie powoduje zagrożenia życia ani nie zwiększa ryzyka rozwoju zesztywnienia stawów, ale ciągły ból wywołuje uczucie braku energii i zaburza sen, co w konsekwencji prowadzi do stanów depresyjnych bądź innych dysfunkcji psychologicznych. Zmęczenie w przypadku wspomnianej choroby jest odbierane jako uczucie ogromnego wyczerpania uniemożliwiającego wykonywanie codziennych czynności. Funkcjonowanie przez dłuższy czas w stanie przewlekłego zmęczenia doprowadza do spadku chęci do wykonywania codziennych aktywności fizycznych i psychicznych. Zaburzenia snu polegają na niemożności uzyskania głębokiego snu, który pozwoliłby zregenerować organizm.
Jakie są inne objawy fibromialgii:
– zespół niespokojnych nóg
– zawroty głowy
– zaburzenia widzenia
– zaburzenia koordynacji
– zaparcia i biegunki
– nadwrażliwość jelit
– wzmożone oddawanie moczu i uczucie pieczenia przy mikcji
Diagnoza
Nie istnieje specyficzny test, za pomocą którego można jednoznacznie określić, czy pacjent choruje na fibromialgię. Amerykańska Unia Reumatologiczna ustaliła, iż chorobę rozpoznaje się po spełnieniu następujących kryteriów:
– ból trwający minimum 3 miesiące, obejmujący 3 lub więcej okolice ciała
– ból umiejscowiony w przynajmniej 11 miejscach przyczepów ścięgien
– bolesne stwardnienia mięśni występujące zazwyczaj na karku lub nad pośladkami
Często zdiagnozowanie fibromialgii trwa 5-7 lat od momentu pojawiania się pierwszych symptomów. Tak długi czas rozpoznania wynika z faktu, iż choroba ta ma niespecyficzne objawy, które mogą pojawić się również w przypadku innych schorzeń np. zwyrodnieniowej choroby stawów.
Leczenie
Jedyną możliwością funkcjonowania z omawianą chorobą jest łagodzenie jej objawów. Warto stosować dietę z ograniczoną ilością tłuszczów zwierzęcych oraz dbać o dzienną dawkę ruchu dla wszystkich mięśni. Dodatkowo można wspomagać się zabiegami z zakresu fizykoterapii, masażami oraz ćwiczeniami relaksacyjnymi. Pomóc mogą także rozmowy z psychologiem. Stosowanie preparatów przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest mało skuteczne, tak samo jak zażywanie leków rozluźniających mięśnie. Farmaceutyki nasenne nie nadają się do długotrwałej terapii, bo prowadzą do uzależnienia.