Goździki – wszechstronne dobro dla zdrowia

Niepozorne nasiona goździków wykazują szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także jako wartościowy środek przeciwbólowy oraz wspierający zdrowie w przypadku wielu dolegliwości. Poznaj zdrowotne właściwości aromatycznych goździków.

Goździki – niezwykłe nasiona

Goździki to pąki drzewa o nazwie goździkowiec wonny, które zostały zebrane i ususzone jeszcze przed całkowitym rozwojem. Proces odymiania nadaje różowym goździkom ciemną barwę. Te nierozwinięte pęki są wykorzystywane w kulinariach jako wartościowa i niezwykle aromatyczna przyprawa. Co więcej, maleńkie goździki znajdują zastosowanie także w ziołolecznictwie. Goździki od wieków były używane przez naszych przodków do zwalczania wielu dolegliwości, takich jak np.:

  • Ból zęba – przeciwbólowe i antyseptyczne właściwości goździków są doceniane zwłaszcza w medycynie indyjskiej i chińskiej, choć ta właściwość znana jest praktycznie każdemu Polakowi.
  • Problemy trawienne – goździki wykazują właściwości zwiększające wydzielanie soków żołądkowych, usuwają gromadzące się gazy oraz usprawniają perystaltykę jelit. Dodatek goździków do ciężkostrawnych potraw minimalizuje przykre skutki ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, zgaga, czy problemy z wypróżnianiem. Przy silnych dolegliwościach trawiennych można stosować napar z goździków.
  • Nieświeży oddech – pąki goździkowca działają przeciwbakteryjnie oraz odkażająco. Za działanie antyseptyczne odpowiada przede wszystkim składnik o nazwie eugenol. Spożywanie goździków lub ich żucie odświeża oddech poprzez usuwanie drobnoustrojów z jamy ustnej.
  • Ból głowy – kilka kropli olejku goździkowego dodanego do kąpieli lub wtartego w skronie może uśmierzyć ból głowy. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ w przypadku silnego bólu lub nadciśnienia olejek może zadziałać przeciwnie i nasilić dolegliwości.
  • Przeziębienie – goździki działają rozgrzewająco, przeciwbakteryjnie i odkażająco, dlatego sprawdzają się przy przeziębieniu. Pomagają na ból gardła, kaszel, czy nadmierne wychłodzenie oraz wspierają walkę z infekcją.
  • Choroby skóry – jednym ze składników tych maleńkich pęków są garbniki, które działają ściągająco i antyseptycznie. Działanie takie sprawdza się także przy chorobach skóry, jak np. grzybica i wzmożona potliwość. W takich przypadkach warto dodawać napar z goździków do kąpieli lub miednicy z wodą, w której moczymy nogi. Rozcieńczony olejek goździkowy pomaga przy bólach reumatycznych.

Uwaga! Nie należy zapominać o rozcieńczeniu olejku, nawet przy stosowaniu na skórę. Goździki powinny ograniczyć osoby cierpiące na nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi oraz cukrzycę.

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *