Szukaj

I Festiwal Seniorów: mieszkańcy świętokrzyskiego mogą zaprezentować talenty

I Festiwal Seniorów mieszkańcy świętokrzyskiego mogą zaprezentować talenty

Do 10 września utalentowane osoby, które ukończyły 60 lat i mieszkają w województwie świętokrzyskim, mogą zgłaszać chęć udziału w Festiwalu Seniorów. Jest on organizowany w ramach obchodów 20. rocznicy utworzenia województwa i ma zastąpić dotychczasowe, bardziej kameralne imprezy cykliczne o nazwie „Uśmiech Seniora”. Głównym celem festiwalu będzie zaprezentowanie mieszkańcom regionu ukrytych talentów, którymi mogą pochwalić się osoby starsze. Wydarzenie będzie też doskonałą okazją do integracji seniorów oraz wymiany doświadczeń zdobytych na płaszczyźnie artystycznej.

Na Festiwalu Seniorów można wystąpić zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Przyjmowane są zgłoszenia osób prywatnych oraz reprezentacji różnych placówek, np. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, klubów seniora, dziennych domów pobytu dla seniorów itp. Konkurs podzielony będzie na kilka kategorii. O zwycięstwo wśród muzyków zawalczyć mogą wokaliści solowi i w duetach, a także instrumentaliści, chóry oraz zespoły wokalno-instrumentalne. W kategorii literackiej zaprezentować mogą się zarówno poeci, jak i prozaicy. Odrębną kategorią będzie taniec, w którym wystąpić mogą pary oraz zespoły taneczne. Oprócz tego, najlepsi wyłonieni zostaną w kategorii aktorskiej, która obejmuje występy kabaretowe oraz krótkie formy teatralne.

I Festiwal Seniora będzie rozgrywał się w 2 etapach. Aby wystąpić podczas imprezy głównej, 10 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, trzeba przebrnąć przez eliminacje. Odbędą się one w Jędrzejowie, Kielcach i Staszowie w dniach 19-23 września. W celu zgłoszenia się do festiwalu, należy wypełnić kartę zgłoszeniową. Przyjmowane są one w formie listowej lub elektronicznej przez Biuro Komunikacji Społecznej w Kielcach. Formularze dostępne są na oficjalnej stronie Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego w zakładce „Dla Seniorów”.

Festiwal Seniorów to nie jedyne wydarzenie, jakie w woj. świętokrzyskim organizowane jest dla utalentowanych seniorów. Chcąc pokazać się szerszej publiczności, umuzykalnione osoby starsze mogą też wziąć udział w Festiwalu Piosenki Seniora. Jest on organizowany przez Klub Uroczysko i promuje wykonawców, którzy ukończyli 50 lat. Odbyło się już siedem edycji tej imprezy i z każdym rokiem cieszyła się większym zainteresowaniem.