Akcja „Senior na drodze” – warsztaty w 34 miastach

Akcja Senior na drodze - warsztaty w 34 miastach

Od dnia 28 czerwca, przez całe wakacje, aż do drugiej połowy października w wybranych polskich miastach odbywają się warsztaty informacyjno-edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów na drodze. To już trzecia edycja akcji „Senior na drodze”. Łącznie zaplanowano 34 spotkania, podczas których osoby po 60. roku życia mogą dowiedzieć się, jakie zachowania w ruchu drogowym są odpowiednie dla wszystkich jego uczestników. W ten sposób organizatorzy chcą podnieść bezpieczeństwo seniorów, w szczególności pieszych i rowerzystów, a przy okazji uświadomić im, w jaki sposób ich postawy mogą wpłynąć na zdrowie i życie innych ludzi.

Autorzy projektu podkreślają, że osoby starsze, mimo znajomości najważniejszych przepisów ruchu drogowego, często mają problemy z przystosowaniem się do radykalnie zwiększającego się ruchu drogowego w polskich miejscowościach. Zajęcia mają im przypomnieć, jak należy zachowywać się w konkretnych sytuacjach, ale też wyczulić ich na pewne sprawy. Za szczególnie istotne uważa się przypomnienie o zachowaniu maksymalnej koncentracji podczas wkraczania na jezdnię i korzystaniu z elementów odblaskowych po zmroku. Rowerzystom przypominane jest natomiast stosowanie się do zasad pierwszeństwa na drodze, odpowiednie wyposażenie roweru, sygnalizowanie swoich zamiarów kierowcom i nieutrudnianie ruchu pieszym.

W wielu miejscach spotkania przygotowywane w ramach ogólnopolskiej akcji uzupełnione zostały o możliwość darmowego dokonania profesjonalnych przeglądów rowerów. W niektórych przypadkach oferowany jest także zakup istotnych akcesoriów, takich jak odblaski czy obowiązkowe światła rowerowe. Warsztaty prowadzone są nie tylko przez policjantów, ale także ekspertów z zakresu ruchu drogowego oraz ratowników medycznych. Poza przekazaniem informacji i odpowiedzią na liczne pytania, eksperci dyskutują z uczestnikami, chętnie dowiadując się, jakie propozycje na poprawę bezpieczeństwa mają sami zainteresowani.

Akcja „Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny” odbywa się, dzięki współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Policją. Warto zaznaczyć, że miasta, w których odbywają się warsztaty, nie są przypadkowe. W każdym województwie wybrano bowiem po 2 miejscowości, w których statystyki wypadków z udziałem seniorów są najwyższe. W Warszawie, jako jedynej, zaplanowano 4 spotkania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *