Chroń skórę seniora przed słońcem!

Chroń skórę seniora przed słońcem!

Sezon letni, zwłaszcza bardzo gorący i upalny, niekorzystnie wpływa na skórę zarówno u osób młodszych, jak i starszych. Latem, kiedy dużo czasu spędzamy na słońcu i na dworze, warto w szczególny sposób dbać zwłaszcza o skórę twarzy.  Skóra u osób starszych jest dużo bardziej wymagająca – jest wysuszona i mniej elastyczna, dlatego jest bardzo wrażliwa na działanie silnych promieni słonecznych. Nie oznacza to, że należy seniora izolować od słońca i trzymać w domu. Wręcz przeciwnie. Słońce jest nam wszystkim bardzo potrzebne z wielu względów zdrowotnych. Warto jednak dobrze przygotować się na spędzanie czasu na słońcu.

Odpowiednia pora i kremy z filtrem

Letnie, słoneczne i gorące dni wyciągają ludzi z domów. Najlepszą porą na wybranie się na spacer lub po prostu spędzanie czasu na słońcu są godziny poranne – do 12:00. Najbardziej niebezpieczne jest słońce w samo południe od godziny 12:00 do godziny 15:00. Należy zwracać uwagę na to, aby senior nie spędzał zbyt dużo czasu na dworze w tym czasie.

Przed wyjściem w upalny dzień warto także zwrócić uwagę na odpowiednie ubranie seniora. Należy wybierać przewiewne i lekkie, nie sztuczne materiały, które będą przepuszczać powietrze. Naturalne tkaniny pozwolą nie tylko oddychać skórze, ale także będą dobrą ochroną przed słońcem. Najlepszym rozwiązaniem będą ubrania z lnu i bawełny. U osoby starszej ubranie może mieć długie nogawki lub rękawy. Zawsze przed wyjściem na dwór w gorący dzień należy pamiętać o nakryciu głowy, które będzie chroniło przed przegrzaniem oraz o okularach przeciwsłonecznych, które będą osłaniały oczy. Dla osób szczególnie wrażliwych warto także zaopatrzyć się w parasolkę, która będzie chronić przed słońcem.

O kremach z filtrem należy pamiętać przez cały rok, jednak to okres letni szczególnie ich od nas wymaga. U osób starszych trzeba zwracać na to szczególną uwagę. Kremy z filtrem więc są podstawą w letniej pielęgnacji skóry. Chronią przed poparzeniem, należy jednak pamiętać, że muszą być odpowiednio dobrane i stosowane. Osoby o jasnej karnacji będą potrzebować silnego filtru, który będzie chronił przed oparzeniami i czerwoną skórą. Osoby z ciemniejszą karnacją, które opalają się szybciej, mogą pozwolić sobie na nieco lżejszy filtr. Krem z filtrem należy nakładać na skórę około 30 minut przed wyjściem na dwór. Osoby z jasną karnacją powinny powtarzać nakładanie filtru mniej więcej co dwie godziny. Osoby z ciemniejszą karnacją mogą stosować filtr co około trzy godziny.

Podczas upałów trzeba też przypominać seniorom o spożywaniu dużej ilości napojów – to bardzo ważne.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.