Jak radzić sobie z seniorem chorym na Parkinsona?

Jak radzić sobie z seniorem chorym na Parkinsona

Choroba Parkinsona najczęściej dotyka osoby pomiędzy 55. a 60. rokiem życia. Choroba ta zaliczana jest do postępujących schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Zanik komórek nerwowych w mózgu prowadzi do tego, że u pacjenta można zaobserwować sztywność i drżenie mięśni, drżenie spoczynkowe, widoczne spowolnienie ruchów. Liczba osób, która dotknięta jest tą chorobą, ciągle rośnie.  Zdiagnozowanie schorzenia zawsze jest dużym wstrząsem nie tylko dla chorego, ale także i dla jego rodziny.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Osoba zmagająca się z chorobą Parkinsona potrzebuje ciągłej opieki, głównie ze względu na spowolnione i niepewne ruchy. Sylwetka osoby chorej jest często mocno przygarbiona. Przyczynia się to do utraty równowagi, przez co senior musi często wstawać i siadać. Osoba starsza z chorobą Parkinsona ma niepewny  i chwiejny chód. W zaawansowanym stadium choroby może kończyć się to częstymi upadkami. Wraz z rozwojem choroby coraz bardziej uciążliwe staje się drżenie rąk, nóg, drżenie spoczynkowe oraz sztywność mięśni. Z biegiem czasu prowadzi to do niemożliwości samodzielnego jedzenia lub picia. Osoby z chorobą Parkinsona zapominają gdzie mieszkają, czasem też jak się nazywają oraz imiona najbliższych osób.

Największe problemy w opiece nad chorym na Parkinsona

Bardzo często rodzina, która opiekuje się osobą chorą na Parkinsona, nie radzi sobie bez dodatkowej pomocy. Sprawowanie opieki nad taką osobą wymaga nie tylko cierpliwości i zaangażowania, ale przede wszystkim czasu i spokoju. Największy problem dla opiekunów stanowi drżenie rąk i całego ciała, które występuje nawet, kiedy chory pozostaje w spoczynku. Drżenie, które wraz z rozwojem choroby staje się coraz bardziej dokuczliwe i widoczne, ciągle przypomina o rozwijającej się chorobie. Senior, który cierpi na Parkinsona, powinien mieć spokojny sen i zapewniony odpoczynek. Zdarza się, że pacjenci, którzy zmagają się z chorobą, mają duże problemy ze snem. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który prowadzi osobę chorą. Przez niedostateczną ilość snu choroby staje się drażliwy i bardziej sfrustrowany.

Bardzo ważną rolę w życiu seniora, który choruje na Parkinsona, odgrywają ćwiczenia, które chociaż na chwilę pozwalają na pozbycie się bardzo uciążliwego drżenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *