Szukaj

Naturalne sposoby odświeżania i oczyszczania powietrza

Naturalne sposoby odświeżania i oczyszczania powietrza

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie zauważył jak duży wpływ na nasz nastrój ma stan powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Zapach stęchlizny i zaduch nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Dzisiaj podpowiadamy, w jaki sposób można szybko i naturalnie oczyścić i odświeżyć powietrze w domu.

Odkurzanie

Niewiele osób wie, że jednym z najlepszych sposobów oczyszczania powietrza jest odkurzanie. Oczywiście odkurzacz musi mieć wymieniony worek i czysty filtr, w innym wypadku osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Dobry, sprawny odkurzacz z łatwością wciągnie kurz z podłogi i innych powierzchni, który wznosząc się w powietrze sprawia, że jest ono ,,ciężkie”. Aby podczas sprzątania po mieszkaniu rozprowadzić dodatkowo piękny zapach można wkropić na filtr kilka kropli olejku zapachowego, np. lawendowego.

Wietrzenie

To kolejny banalny, ale skuteczny sposób. Mimo iż jest to oczywisty obowiązek, to często bywa zaniedbywany. W domu należy wietrzyć przez cały rok, także zimą. Chociaż stan powietrza za oknem niekoniecznie należy do najlepszych to wpuszczenie jego świeżej porcji do pomieszczenia spowoduje cyrkulacje powietrza i da wrażenie orzeźwienia.

Roślinność

Jeden z najprostszych i niewymagający od nas za wiele wysiłku sposób to umieszczenie w mieszkaniu dużej ilości roślin zielonych. Oprócz wzbogacania powietrza w tlen, niektóre gatunki mają właściwości grzybobójcze oraz pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia. Rośliny o takim działaniu to np.: sansewieria, paprotki, figowiec sprężysty, adiantum oraz aeonium, aloes.

Soda oczyszczona

Soda to substancja, która jest bardzo dobrym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów. Można ją wykorzystywać na wiele sposobów. Rozłożona na dnie kosza na śmieci zneutralizuje gnijący zapach odpadków. Odrobina sody w lodówce pochłonie intensywny aromat ryb czy wędlin. Natomiast jej roztwór z wodą przelany do butelki z atomizerem i rozpylony w powietrze skutecznie zredukuje każdą przykrą woń w pomieszczeniu.

Naturalne odświeżacze powietrza

Przygotowanie naturalnego odświeżacza powietrza jest proste, tanie, a co najważniejsze skuteczne. Wystarczy woda, soda oczyszczona, odrobina czystego alkoholu, kilka kropel olejku zapachowego i gotowe!