Nietrzymanie moczu – jak się zabezpieczać i czuć komfortowo?

Nietrzymanie moczu – jak się zabezpieczać i czuć komfortowo

Nietrzymanie moczu może spotkać każdego, jednak najczęściej występuje u osób starszych, zazwyczaj u kobiet. Nieprawdą jednak jest, że w ogóle nie dotyka mężczyzn. To bardzo częsty problem, który zaczyna się niewinnie od popuszczania kilku kropel. Często nietrzymanie moczu wiąże się także z infekcjami intymnymi i znacznym obniżeniem komfortu życia. Nie należy więc zwlekać z wizytą u ginekologa, lekarza rodzinnego lub urologa.

Czuj się na co dzień komfortowo

Nietrzymanie moczu wcale nie musi być tak bardzo nieprzyjemną i wstydliwą dolegliwością. Wystarczy zastosować kilka rytuałów, które ułatwiają życie, aby nie odczuwać dużego dyskomfortu z powodu takiej przypadłości.

  • Używanie profesjonalnych chłonnych wkładek – same podpaski nie wystarczą. Ich chłonność jest zbyt mała, a samo rozwiązanie mało higieniczne. Profesjonalne wkładki zapewniają lepszą chłonność, odciągają wilgoć, a także zamykają nieprzyjemny zapach. W zależności od nasilenia problemu można dobrać wkładki o różnym stopniu wchłaniania. Są bardzo dyskretne i wygodne, a do tego zapewniają poczucie komfortu na dłużej.
  • Używanie chłonnej bielizny – jest dostępna zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jeśli przypadłość jest bardzo nasilona, a wyciek moczu obfity, wkładki i podpaski nie są wystarczające. W takich przypadkach sprawdzą się majtki, które nie różnią się wyglądem od zwykłej bielizny, ale dodatkowo posiadają wkład ochronny. Nie przeciekają i idealnie przylegają do ciała, więc ich noszenie nie jest niekomfortowe. Są wykonane ze specjalnych, przepuszczalnych powietrze materiałów, więc nie powstaną odparzenia oraz podrażnienia.
  • Zwracanie większej uwagi na higienę – przy takiej przypadłości codzienna higiena jest bardzo ważna. Należy sięgać po delikatne środki myjące o neutralnym PH lub po specjalistyczne kosmetyki, które przeznaczone są do higieny intymnej, np. żele, pianki lub chusteczki. Nie należy używać pachnących i drażniących płynów do mycia.

Bardzo często nietrzymanie moczu doskwiera starszym kobietom, które urodziły kilkoro dzieci. Czasami jednak przychodzi z wiekiem i dotyka zarówno panie, jak i panów. Przy tego typu dolegliwościach warto także unikać moczopędnych napojów takich jak: kawa, herbata czy piwo.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *