Szukaj

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla seniora?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla seniora

Noszenie okularów przeciwsłonecznych powinno być nawykiem wszystkich ludzi. Wbrew pozorom, potrzebne są nie tylko latem – należy korzystać z nich o każdej porze roku. Szkodliwe dla ludzkiego wzroku promienie ultrafioletowe przebijają się nawet przez chmury, dlatego ochrona przed nimi jest tak ważna. Wady wzroku i noszenie okularów korekcyjnych absolutnie nie zwalniają z potrzeby zabezpieczania oczu przed słońcem. Dobór właściwych okularów przeciwsłonecznych jest jednak nieco skomplikowany.

Okulary z odpowiednim filtrem
Filtr to istota okularów przeciwsłonecznych. W salonach optycznych niemal normą są modele z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB, jednak w innych sklepach trzeba koniecznie zwrócić uwagę na oznaczenia. Najlepszym filtrem jest 400, ponieważ daje optymalne zabezpieczenie przed promieniowaniem, które dociera do powierzchni Ziemi. Odrębną kwestią są kategorie filtrów UV400. Dla osób starszych polecane są filtry kat. 3 i 4, które przepuszczają tylko od 3% do 18% światła. Przepuszczalność światła w pozostałych wynosi od 18% aż do 100%.

Polaryzacja
Soczewki polaryzacyjne są rewelacyjnym rozwiązaniem dla każdego, komu zależy na wyraźnym widzeniu, bez odbijania światła. Pozwalają uniknąć nagłych błysków. Poza tym sprawdzają się u wszystkich, którzy długotrwale przebywają w intensywnym oświetleniu, np. pracującym w słońcu działkowiczom. Są doskonałe dla kierowców, bo chronią przed oślepieniem, redukując intensywność światła dobiegającego do oczu.

Barwy soczewek
Kolor szkieł to nie tylko kwestia stylu i dopasowania okularów do stroju. Barwa soczewek okularowych decyduje o jakości widzianego przez nie obrazu.
Szare/szarozielone sprawiają, że świat wygląda najbardziej realistycznie. Nie zmieniają kolorów otoczenia i pozwalają zachować poczucie przestrzeni.
Żółte i pomarańczowe dają lepszy kontrast w kiepskim świetle, np. przy zachmurzonym niebie. Im są ciemniejsze, tym większą zapewniają ochronę.
Brązowe szkła to te, które najlepiej chronią przed światłem niebieskim. Wyraźnie zwiększają kontrast między błękitem a zielenią.
Zielone mogą przynieść ulgę, zmniejszając napięcie w gałce ocznej przy intensywnym świetle. Dają też dobry kontrast przy słabym oświetleniu.
Czerwone/różowe są odradzane ze względu na zmniejszanie ostrości widzenia i zniekształcanie barw. Niemniej, dobrze chronią przed światłem niebieskim.

Okulary przeciwsłoneczne przy wadzie wzroku
Wady wzroku nie stanowią przeszkody dla ochrony oczu przed słońcem. Wystarczy wybrać okulary fotochromowe lub przeciwsłoneczne korekcyjne. Pierwsze z nich samoistnie dostosowują się do zmian światła w otoczeniu. Zastosowane w nich szkła korekcyjne przyciemniają się w promieniach słonecznych, a rozjaśniają się przy zachmurzeniu lub w pomieszczeniu. Natomiast okulary przeciwsłoneczne korekcyjne to okulary lecznicze ze szkłami odpowiednio przyciemnionymi i uzupełnionymi w filtr UV. Dobierane są indywidualnie do wady wzroku.

Oprawki i kształt
Specjaliści nie mają wątpliwości, że kwestie estetyczne są w okularach drugorzędne. Mimo to, chcemy wyglądać i czuć się w nich atrakcyjnie. Dobierając model okularów przeciwsłonecznych, już po ustaleniu rodzaju i koloru szkieł, należy jeszcze sprawdzić wymiary, czyli rozstaw szkieł, rozstaw zauszników i szerokość nosków.

Jeśli chodzi o kształt, to dobiera się go głównie do kształtu twarzy:
owalna – pasują do niej oprawki kwadratowe i prostokątne; jeśli mają być owalne, to najlepiej, by były dość duże i stanowiły dobry kontrast dla twarzy,
okrągła – tu też najlepiej pasują okulary kanciaste, czyli prostokątne i kwadratowe; poza tym dobrze leżą tzw. „kocie oczy”, czyli okulary, których górna, zewnętrzna krawędź unosi się w górę – to optycznie wydłuża twarz,
kwadratowa – oprawki z lekkimi zaokrągleniami zamiast kątów prostych optycznie wydłużą twarz i złagodzą jej wyraz; pasują też okulary bez oprawek oraz oprawki z wyraźnym zaokrągleniem u dołu,
trójkątna – jako że w tym przypadku także chodzi o złagodzenie wyrazu twarzy, to najlepsze będą oprawki okrągłe i owalne lub okulary bez oprawek.

Warto pamiętać, by okulary przeciwsłoneczne kupować tylko w salonach optycznych lub w sprawdzonych sklepach. Ciemne okulary bez filtra nie tylko nie chronią, ale pogarszają wzrok! Ich przyciemnienie likwiduje naturalny odruch mrużenia oczu, intensyfikując ilość szkodliwych promieni UV docierających do oka.