Przetrwać rodzinne wakacje i nie oszaleć

Przetrwać rodzinne wakacje i nie oszaleć

Większość babć i dziadków przyzna, że wnuki to cały ich świat. Bądźmy jednak szczerzy – każdy chce mieć czas dla siebie, by oddawać się pasjom lub po prostu w pojedynkę porozmyślać nad życiem i odpocząć. To dlatego część osób nie ma ochoty na rodzinne wyjazdy wakacyjne. Co jednak zrobić, jeśli decyzja została podjęta, wyjazd opłacony i bez względu na wszystko, trzeba wyruszyć w drogę? Jak z rodzinnych wakacji wynieść same miłe wspomnienia, unikając zbędnych konfliktów?

Odpoczynek dla każdego
Wiele rodzinnych wyjazdów wakacyjnych nie ma na celu zacieśniania więzi, a raczej pomoc dziadków w opiece nad wnukami, gdy dzieci zechcą odpocząć od obowiązków rodzicielskich. W ten sposób dziadkowie nie tylko mają utrudniony wypoczynek, ale często spędzają urlop na ciężkiej pracy! Nadążenie za małymi dziećmi wymaga dobrej kondycji i anielskiej cierpliwości. Przypilnowanie zbuntowanego nastolatka, który chce pokazać rodzicom, że jest dojrzały i poradzi sobie ze wszystkim sam, jest równie trudne. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed wyjazdem odbyć poważną, rodzinną rozmowę. Jadąc na wakacje z dziećmi i wnukami, trzeba jasno zakomunikować gotowość do drobnej pomocy, jednak określić swoje oczekiwania wobec urlopu. Seniorzy nie mają obowiązku zajmować się wnukami, ale mają pełne prawo do relaksu! Wakacyjny odpoczynek każdemu z rodziny należy się w takim samym stopniu, więc jeśli jedzie cała rodzina, każdy powinien mieć czas tylko dla siebie i móc przeznaczyć go na własne przyjemności.

Między dziećmi a wnukami
Konflikty międzypokoleniowe to norma w większości rodzin. Najczęściej dotyczą dzieci i rodziców. Dziadkowie stają w takich sytuacjach przed trudnym wyborem. Popierając dzieci, w oczach wnuków mogą stracić wizerunek wyrozumiałych, wspaniałych dziadków, na których zawsze można polegać. Biorąc stronę wnuków, narażają się na krytykę dzieci, które odbiorą to jako podważanie ich kompetencji rodzicielskich. Jak wybrnąć z takiej opresji? Cóż, wskazówka jest dość prosta – najlepiej kierować się prawdą i logiką. Stając po którejkolwiek stronie, należy powiedzieć o tym głośno, jednocześnie argumentując swoją postawę. Racjonalne, obiektywne podejście do konfliktów zawsze jest najlepsze.

Wakacje dziadków i wnuków
Wbrew pozorom, często zdarza się, że samodzielne wyjazdy dziadków z wnukami mają większe szanse na powodzenie niż wycieczka całą rodziną. Wynika to z mniejszej liczby osób, ale i z faktu, że w wielu przypadkach seniorzy lepiej dogadują się z wnuczętami niż z własnymi dziećmi. W zwężonym gronie mogą bardziej folgować najmłodszym potomkom, przy okazji przypominając sobie własną młodość. Dla dziadków może to być niezwykły zastrzyk energii, a dla wnuków cenna lekcja. Oczywiście, wiele zależy od dotychczasowych stosunków między seniorami rodu a najmłodszym pokoleniem, jednak doświadczenie pokazuje, że łatwiej o porozumienie na linii dziadkowie-wnuki niż rodzice-dzieci. Mimo to, zabierając wnuki na wakacje, trzeba pamiętać, by mieć wobec nich pewne wymagania i stosować się do zasad wychowania, którym hołdują ich rodzice. Nie można przesadnie rozpieścić wnuków, by nie zwróciło ich to przeciwko rodzicom. Aczkolwiek, parę potajemnych szaleństw nikomu nie zaszkodzi!« (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *