Pielęgnacja paznokci u seniorki

Pielęgnacja paznokci u seniorki

Malowanie paznokci to moda, którą w Europie zapoczątkowały aktorki dwudziestolecia międzywojennego. Słynna Greta Garbo używała lakieru niewiele różniącego się od lakierów samochodowych. Na przestrzeni lat w przemyśle kosmetycznym dokonała się rewolucja, która objęła także pielęgnację paznokci. Opracowano receptury lepszych i bezpieczniejszych preparatów, zmieniały się trendy w stylizacji paznokci. Prawdopodobnie każda kobieta korzystała lub korzysta z osiągnięć tej dziedziny kosmetyki. A czego potrzebują paznokcie seniorek i jakie trendy panują w manikiurze dla starszych dam?

Potrzeby dojrzałych paznokci
Ze względu na wydłużenie cyklu odnowy paznokci, z wiekiem zmienia się ich struktura. Zwykle tracą wcześniejszą atrakcyjność, stając się twarde i matowe. Jednocześnie, często zwiększa się ich łamliwość i wykazują tendencję do rozdwajania. Pojawiają się na nich bruzdy oraz nieestetyczne przebarwienia. Seniorzy są też bardziej narażeni na grzybicę oraz wrastanie paznokci. Oznacza to, że zmieniają się też potrzeby pielęgnacyjne paznokci. W dużo większym stopniu należy je nawilżać, ponieważ ubytek wody jest w jesieni życia szczególnie duży. Zaleca się więc ochronę przed wysuszaniem, czyli m.in. noszenie rękawiczek w chłodne, ale i upalne dni oraz korzystanie z rękawiczek ochronnych podczas prac domowych. Ważne jest systematyczne nawilżanie paznokci za pomocą odżywek nawilżających. Znaczenie ma również codzienne kremowanie dłoni, a przy okazji paznokci, kremami nawilżającymi i natłuszczającymi. Można też moczyć dłonie w wodzie z oliwką. Nawilży to paznokcie, wygładzi dłonie i zmiękczy skórki. Dla zapobiegania grzybicy najważniejsze jest natomiast staranne czyszczenie dłoni. By zapobiec wrastaniu paznokci, ważne jest ostrożne obcinanie na krótko, bez zaokrąglania.

Seniorka u manikiurzystki
W podeszłym wieku jak najbardziej wskazane są wizyty w profesjonalnym salonie manikiuru. Dla kobiet jest to przyjemnym doświadczeniem, które pozwala poprawić wygląd paznokci, a do tego polepszyć samopoczucie. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie ma też żadnych przeciwwskazań do noszenia długich, pięknie zdobionych paznokci. Panie po 60-tce rzadko jednak decydują się na ich wyraziste zdobienie. Wizyty starszych kobiet w salonie kosmetycznym najczęściej mają na celu zadbanie o nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu, usunięcie skórek, nawilżenie płytki i wykonanie klasycznego manikiuru. Popularny jest głównie manicure francuski, który daje elegancki, a przy tym bardzo naturalny efekt. Seniorki cenią też stonowane kolory, jak pudrowy róż, beże i delikatne odcienie brązu oraz czerwieni. Raczej unikają ozdób, choć czasem życzą sobie delikatne wzorki w kontrastowych barwach lub małe aplikacje na powierzchni lakieru. Starsze panie rzadko decydują się na przedłużanie paznokci, a jeśli już, to wybierają paznokcie żelowe. Zwykle jednak stawiają na naturalność.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *