Szukaj

Pierwiosnek lekarski – niezwykłe właściwości znanej rośliny

Pierwiosnek lekarski – niezwykłe właściwości znanej rośliny

Pierwiosnek jest jednym z pierwszych kwiatów rozkwitających wiosną. Żółta roślinka zdobi łąki w marcu, a pełna nazwa – pierwiosnek lekarski – wynika z jej zdrowotnych właściwości. Korzenie i kwiaty pierwiosnka zawierają liczne związki lecznicze, które mają korzystny wpływ na zdrowie w przypadku wielu dolegliwości.

 

Pierwiosnek lekarski – właściwości lecznicze

Pierwiosnek lekarski wchodzi w skład wielu preparatów stosowanych przy przeziębieniu. Saponiny zawarte w pierwiosnku wykazują działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • napotne.

Liczne właściwości sprawdzają się w przypadku leczenia wszelkich objawów przeziębienia. Pierwiosnek wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych eliminując katar i kaszel. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku kaszlu mokrego, ponieważ saponiny wykazują działanie wykrztuśne. W medycynie ludowej napary z pierwiosnka stanowiły remedium także na zapalenie oskrzeli. Co więcej, dzięki właściwościom moczopędnym zioło wspomaga oczyszczanie organizmu.

Przeciwbólowe działanie pierwiosnka oraz właściwości kojące niepokój wspomagają zdrowy sen, zwłaszcza w trakcie przeziębienia. Działanie łagodnie wspomagające sen wykorzystuje się także w stanach pobudzenia nerwowego, a także przy niepokoju związanym z okresem menopauzy.

Natomiast pierwiosnek lekarski zastosowany zewnętrznie w formie okładów z przyrządzanych naparów wspomaga leczenie ran, redukuje obrzęki oraz łagodzi bóle reumatyczne.

 

Przeciwwskazania do stosowania pierwiosnka lekarskiego

Choć pierwiosnek lekarski działa łagodnie, nie każdy powinien stosować preparaty z jego zawartością. Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania pierwiosnka są schorzenia dróg pokarmowych. Nie należy pić naparów oraz przyjmować preparatów z tą rośliną w przypadku wrzodów i nadżerek.

Stosowanie pierwiosnka w dużych ilościach może powodować bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunki.