Szukaj

Pozytywne i negatywne aspekty picia alkoholu

Pozytywne i negatywne aspekty picia alkoholu

Przy piciu alkoholu należy zachować rozsądek i pilnować, aby nie przekraczać maksymalnej dopuszczalnej ilości etanolu na dobę. Jeden drink zawiera 10-15 g etanolu, co odpowiada 330 ml piwa, 140 ml wina, 40 ml wódki. W przypadku kobiet umiarkowane spożycie alkoholu, to 1 drink na dobę, a w przypadku mężczyzn – 2 drinki na dobę. Bez względu na rodzaj konsumowanego alkoholu, zachowanie rozwagi w ilości wypijanych drinków, sprzyja obniżeniu frakcji LDL cholesterolu, podniesieniu stężenia HDL cholesterolu oraz ochronie śródbłonka naczyń krwionośnych przed procesami zapalnymi.
Pozytywne aspekty umiarkowanego picia alkoholu:
– obniżenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca, zwłaszcza u osób cierpiących na cukrzycę
– zmniejszenie niebezpieczeństwa rozwoju niewydolności serca
– spadek ryzyka udaru niedokrwiennego
– redukcja prawdopodobieństwa rozwoju demencji nawet o 42%
– obniżenie ryzyka deformacji kostnych i spadku gęstości kości u kobiet w wieku okołomenopauzalnym
Warto wiedzieć, że wypijanie drinków zawierających ponad 60 g etanolu na dobę, sprzyja wystąpieniu udaru.
Paradoks francuski
Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich często konsumują czerwone wino zawierające związki polifenolowe. Umiarkowane spożywanie tego alkoholu zmniejsza zapadalność na choroby układu krążenia. Polifenole mogą tworzyć kompleksy z metalami ciężkimi i w ten sposób uniemożliwić inicjowanie reakcji utleniania. Flawonoidy zawarte w czerwonym winie blokują utlenianie witamin antyoksydacyjnych, takich jak witamina C i E. Procyjanidyny zawarte w pestkach winogron zapobiegają zlepianiu się płytek krwi oraz uelastyczniają i wzmacniają naczynia krwionośne.
Negatywne skutki picia alkoholu:
– U osób nadużywających alkohol może dojść do zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków czy częstoskurcz nadkomorowy. Dysfunkcje te wiążą się z wpływem etanolu na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz na pojawianie się zmian patologicznych w komórkach mięśnia sercowego i w układzie przewodzącym impulsy nerwowe do serca.
– Długotrwałe konsumowanie alkoholu prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego spowodowanego podniesieniem oporu naczyń obwodowych. Po odstawieniu alkoholu chory ma szansę na obniżenie ciśnienia krwi do wartości prawidłowych.
– Nadmierne spożywanie drinków może wywołać zmiany w strukturze mięśnia sercowego, czyli przerost i zwłóknienie mięśnia, a także zatory i obrzęki.