Szukaj

Rola snu w regeneracji ludzkiego organizmu

Rola snu w regeneracji ludzkiego organizmu.

Sen to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu nasz organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób, więc rola snu w regeneracji ludzkiego organizmu jest podstawowa.

Jest równie istotny dla naszego ciała, jak odpowiednie nawodnienie, dotlenienie, dostarczenie wartości odżywczych czy aktywność fizyczna. Niestety wiele ludzi, szczególnie osób  starszych, ma problem z pełnym i  wartościowym snem.

Podczas cyklu naszego życia zapotrzebowanie na sen zmienia się. Jako niemowlęta śpimy nawet do 22 godzin, ale jako osoby w podeszłym wieku na sen potrzebujemy już tylko 6 godzin. Jednak wszystko jest uwarunkowane osobistymi predyspozycjami. O prawidłowym śnie mówimy wtedy, gdy po przebudzeniu jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani, pełni energii i nie potrzebujemy dodatkowych drzemek w ciągu dnia.

Do najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń snu możemy zaliczyć:

❏   bezsenność;

❏   nadmierną senność;

❏   lęki nocne, koszmary;

❏   mówienie lub chodzenie podczas snu;

❏   bezdech senny;

❏   zaburzenia rytmów dobowych – sen za dnia i bezsenność w nocy;

❏   zaburzenia faz snu.

Co w takim razie możemy zrobić, aby poprawić jakość snu oraz zlikwidować dokuczliwe problemy towarzyszące zaburzeniom  związanym ze snem?

Na jakość snu wpływa kilka czynników, wśród nich możemy wymienić: warunki w jakich zasypiamy, odpowiednią długość snu oraz fazę snu, w której następuje wybudzenie.

Rola snu w regeneracji ludzkiego organizmu jest niezwykle istotna

Aby obudzić się w pełni wypoczętymi musimy zadbać o zrealizowanie kliku ważnych elementów, związanych z codziennym funkcjonowaniem:

❏   higiena snu – bardzo ważne jest, aby sypialnia była miejscem zaciemnionym oraz wyciszonym. Powinniśmy pozbyć się wszystkich przedmiotów, które wydają drażniące, hałaśliwe dźwięki. Pokój powinien być wywietrzony – temperatura pomiędzy 19 a 21 st. C – lepiej zasypia się w pomieszczeniach chłodnych. Istotne jest odpowiednie dobranie pościeli – powinna być świeża i delikatna w dotyku.

❏   długość oraz powtarzalność snu – każdego dnia powinniśmy kłaść się oraz wstawać o tej samej porze, dzięki czemu zaprogramujemy nasz organizm do odpowiedniego cyklu dzień/noc. Unikajmy drzemek w ciągu dnia, aby nie rozregulowywać tego procesu.

❏   wybudzanie się w odpowiedniej fazie snu – pomiędzy zakończeniem jednej, a rozpoczęciem kolejnej.

Podczas snu przeżywamy cztery następujące po sobie fazy.

  •       Faza   1 –  kiedy stopniowo tracimy kontakt z rzeczywistością;
  •       Faza   2 – kiedy zapadamy w sen i tracimy całkowicie kontakt z rzeczywistością;
  •       Faza   3 – fazą przejściowa, kiedy dochodzimy do snu głębokiego;
  •       Faza   4 – kiedy trwamy w śnie głębokim;
  •       Faza REM – kiedy pojawiają się marzenia senne, śnimy.

Jeden cykl to 4 fazy, które razem trwają 1,5 godziny. Abyśmy wstali wypoczęci najlepiej ustawić budzik na wielokrotność 1,5 godziny, czyli 6, 7,5 lub 9 godzin. Po tym czasie powinniśmy czuć się wyspani, zrelaksowani oraz pełni energii. Najgorszym momentem wybudzenia jest faza 3 lub 4, w takim przypadku jesteśmy półprzytomni, niezdolni do rozbudzenia się oraz funkcjonowania. Natomiast pobudka w fazie REM sprawi, że będziemy doskonale pamiętać nasze sny.

Sen jest niezbędnym elementem naszej egzystencji. To podczas snu regenerują się, odbudowują, wyciszają oraz odpoczywają nasze najważniejsze narządy: serce, mózg oraz wszystkie układy: oddechowy, nerwowy, pokarmowy czy kostny i mięśniowy. Regeneracja podczas snu jest szczególnie istotna dla osób starszych. Dbajmy o to, aby nasz sen był najlepszej jakości, gdyż to on najbardziej wpływa na nasze zdrowie, energię, samopoczucie oraz chęć do aktywności w ciągu dnia.